Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Aktywny szkoleniowy weekend terytorialsów

Wraz ze wzrostem liczebności formacji żołnierze wojsk obrony terytorialnej stają się stałym elementem krajobrazu naszych lokalnych społeczności. Coraz więcej szkoleń weekendowych odbywa się w rejonach, w których na co dzień mieszkają terytorialsi.

2019/05/terytorialsi4-jpg_5cd9634f4d8b4 Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

W ten weekend na terenie dwunastu województw szkoliło się ponad 7 tysięcy żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Realizowane były wszystkie formy aktywności szkoleniowej.

- Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczy w weekendowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w
wojskach obrony terytorialnej. Ten rodzaj szkolenia obecnie odbywa się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, szkolą się żołnierze we wszystkich czterech batalionach brygady. Ochotnicy, którzy dopiero od tygodnia służą w naszej formacji szkolą się w ramach szesnastodniowych szkoleń podstawowych, podczas których poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła. Żołnierze, którzy są z nami od co najmniej roku biorą udział w szkoleniach zintegrowanych, które dzięki temu, że są prowadzone najczęściej na poligonach i trwają od 10 do 14 dni pozytywnie wpływają na zgranie pododdziału oraz umożliwiają realizację zadań niedostępnych w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mazowieccy terytorialsi, obecnie przygotowują się do wyjazdu na dwutygodniowe szkolenie zintegrowane, które na początku czerwca rozpocznie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Szkolenie to jest przeznaczone dla żołnierzy służących w ciechanowskim oraz komorowskim batalionie (powiat ostrowski), a także w samodzielnych kompaniach.

Terytorialsi coraz częściej "wychodzą" z koszar i ćwiczą w terenie. Uczą się w ten sposób działania w naturalnym dla nich środowisku, miejscu swojego zamieszania.

Wojska obrony terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok wojsk
lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz wojsk specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w wojskach obrony terytorialnej służbę pełni blisko 20 tysięcy żołnierzy, a ponad 1600 to żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza.