Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Aktywny szkoleniowy weekend terytorialsów

Wraz ze wzrostem liczebności formacji żołnierze wojsk obrony terytorialnej stają się stałym elementem krajobrazu naszych lokalnych społeczności. Coraz więcej szkoleń weekendowych odbywa się w rejonach, w których na co dzień mieszkają terytorialsi.

2019/05/terytorialsi4-jpg_5cd9634f4d8b4Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

W ten weekend na terenie dwunastu województw szkoliło się ponad 7 tysięcy żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Realizowane były wszystkie formy aktywności szkoleniowej.

- Zdecydowana większość żołnierzy uczestniczy w weekendowych szkoleniach rotacyjnych, które są najczęstszą formą szkolenia w
wojskach obrony terytorialnej. Ten rodzaj szkolenia obecnie odbywa się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, szkolą się żołnierze we wszystkich czterech batalionach brygady. Ochotnicy, którzy dopiero od tygodnia służą w naszej formacji szkolą się w ramach szesnastodniowych szkoleń podstawowych, podczas których poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła. Żołnierze, którzy są z nami od co najmniej roku biorą udział w szkoleniach zintegrowanych, które dzięki temu, że są prowadzone najczęściej na poligonach i trwają od 10 do 14 dni pozytywnie wpływają na zgranie pododdziału oraz umożliwiają realizację zadań niedostępnych w stałych rejonach odpowiedzialności pododdziałów - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mazowieccy terytorialsi, obecnie przygotowują się do wyjazdu na dwutygodniowe szkolenie zintegrowane, które na początku czerwca rozpocznie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Szkolenie to jest przeznaczone dla żołnierzy służących w ciechanowskim oraz komorowskim batalionie (powiat ostrowski), a także w samodzielnych kompaniach.

Terytorialsi coraz częściej "wychodzą" z koszar i ćwiczą w terenie. Uczą się w ten sposób działania w naturalnym dla nich środowisku, miejscu swojego zamieszania.

Wojska obrony terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok wojsk
lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz wojsk specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie w wojskach obrony terytorialnej służbę pełni blisko 20 tysięcy żołnierzy, a ponad 1600 to żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies