Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Duże zainteresowanie służbą wśród młodych osób

Ponad 7000 wniosków do służby w wojskach obrony terytorialnej złożyły osoby, które stawiły się na tegoroczną kwalifikację wojskową.

2019/05/terytorialsi-jpg_5cda660cc10b8

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa trwała od 4 lutego do 26 kwietnia br. W tym roku po raz drugi przy powiatowych komisjach lekarskich pojawili się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej, którzy organizowali mobilne punkty rekrutacyjne.

- Można było uzyskać informacje na temat specyfiki służby, zasad naboru, poznać wyposażenie terytorialsów, a także porozmawiać z żołnierzami - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na terenie północnego Mazowsza punkty rekrutacyjne były obecne w całym rejonie odpowiedzialności 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i wzięli w niej udział żołnierze z wszystkich czterech batalionów, a także pracownicy resortu obrony narodowej.

- Pomysł na rekrutację podczas kwalifikacji okazał się być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do zespołów rekruterów z wojsk obrony terytorialnej na terenie dwunastu województw zgłosiło się ponad 7000 kandydatów, którzy złożyli wnioski o powołanie do służby w wojskach obrony terytorialnej - dodaje Aneta Szczepaniak.

Na północnym Mazowszu podczas kwalifikacji zostało złożonych ponad 200 wniosków do terytorialnej służby wojskowej. W czasie trwania akcji zdecydowanie zwiększyło się również zainteresowanie osobistym odwiedzeniem Wojskowych Komend Uzupełnień co zaowocowało kolejnymi zgłoszeniami chętnych.

Od początku budowy formacji wnioski o służbę w wojskach obrony terytorialnej złożyło już ponad 37000 osób, co jak podkreśla gen. Kukuła świadczy o bezprecedensowej odpowiedzi społeczeństwa podkreślając przy tym, że każdy obywatel, który chce się przygotować do obrony kraju musi mieć do tego prawo.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju.

- Służba w wojskach obrony terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze obrony terytorialnej mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Komisje lekarskie w ramach kwalifikacji pracują na szczeblu każdego powiatu i orzekają o zdolności do służby wojskowej. Stawiając się na wezwanie komisji kwalifikacyjnej, w jednym miejscu i czasie można uzyskać orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdrowia, założyć ewidencję wojskową, otrzymać książeczkę wojskową, ale można też złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych - wojskach obrony terytorialnej - wyjaśnia rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kolejne kwalifikacje wojskowe odbędą się na początku 2020 roku. Cały czas można jednak składać wnioski o służbę w wojskach obrony terytorialnej odwiedzając osobiście Wojskowe Komendy Uzupełnień.

Obecnie w szeregach wojsk obrony terytorialnej służy już 19,6 tys. żołnierzy, w tym ponad 16,5 tys. żołnierzy obrony terytorialnej oraz 3,1 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w wojskach obrony terytorialnej będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza istnieje od 2017 roku i w jej szeregach służy już ponad 1600 żołnierzy.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies