Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Rękawice - co warto wiedzieć?

Wykonując swoje obowiązki pracownicy są narażeni na szereg czynników zewnętrznych. To sprawia, że rękawice muszą posiadać odpowiednie cechy, które okażą się praktyczne i użyteczne przy ich wykorzystaniu. Tym samym na rynku możemy znaleźć wysokiej jakości rękawice w rozmaitych krojach, z różnych materiałów, co zapewnia dostosowanie do potrzeb osób wykonujących poszczególne zadania.

2019/06/rekawiczki-jpg_5cfe21b32263f

Rękawice należą do tych elementów, które mają za zadanie chronić przed urazami takimi jak skaleczenia, otarcia, podrażnienia skóry, jak również chemikalia, toksyny i inne substancje, w tym również zaliczane do żrących.

Na zastosowanie rękawic ma wpływ również i temperatura, zarówno wysoka i niska. Tym samym należą do indywidualnych środków ochronnych. Tu występuje skala od I do III pozwalająca dostosować ochronę dłoni do charakteru zagrożeń. Większość rękawic zalicza się do II kategorii ochronnej. Kategoria I chroni przed podstawowymi czynnikami, zaś III przed najbardziej niebezpiecznymi. Te są poważnym zagrożeniem zarówno dla zdrowia oraz życia. W efekcie rękawice znajdują zastosowanie w branży budowlanej, medycznej, przemyśle i wszędzie tam, gdzie może dojść do urazu dłoni.

Tkaniny i materiały - jakie wybrać?
Duża różnorodność materiałów sprawia, że stosując je samodzielnie, lub łączyć ze sobą można uzyskać określone właściwości i cechy. Można poprawić ich wytrzymałość, ochronę przed przebiciem, przecięciem lub dzianiem kwasu. Tym samym popularnymi materiałami jest między innymi skóra, polietylen, nitryle, PVC, nylon, guma oraz bawełna. Często rękawice są dodatkowo wzmacniane, zarówno celem przedłużenia ich trwałości i wytrzymałości. Wszystko to ma zapewnić większe bezpieczeństwo.

Wysoka jakość i duży wybór oferuje https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/rekawice/kombinowane/ dzięki czemu można znaleźć najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Każdy z materiałów, tworzyw posiada określone cechy, które są istotne w rękawicach.

Przykładowo skóra, najczęściej jest wykorzystywana dla ochrony przed obtarciami, skaleczeniami oraz podobnymi urazami. Dzięki temu szczególnie drobne skaleczenia i urazy nie są aż tak niebezpieczne. Dotyczy to w szczególności ostrych elementów, z którymi ma się styczność. Z kolei łącząc skórę z bawełną można zapewnić rękawice wyjątkowo wygodne i odporne na urazy w sytuacji, kiedy skóra znajduje się w części dłoniowej. Wykorzystując PVC oraz gumę, można ze spokojem zapewnić skuteczną ochronę przed olejami oraz różnego rodzaju chemikaliom. Przy wykorzystaniu rękawic tego rodzaju należy jednak unikać skrajnych temperatur, zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Powodem może być utrata zdolności ochronnych. Innym tworzywem na rękawice są nitryle. Znajdują one zastosowanie głównie w branży medycznej, która ma znacznie większą styczność z chorobami zakaźnymi, środkami odurzającymi, zakażeniami oraz testami, które towarzyszą branży medycznej. Pewną alternatywą dla rękawic nitrylowych są lateksowe. Jednak te ostatnie wiele osób uczulają. To sprawia, że coraz więcej osób wybiera właśnie nitryle.

Precyzja rękawic
Wiele z tych cech ma swoje konsekwencje w przypadku wykonywania czynności. Dotyczy to kwestii precyzji, która w jednych przypadkach jest niezbędna. W innych z kolei ni jest ona tak ważna. Wówczas najczęściej bardziej liczy się kwestia ochrony dłoni, palców oraz nadgarstka. Wiele zależy oczywiście od charakteru zagrożeń i tego czy jest to uraz mechaniczny, związany z działaniem kwasów, czy też fizyczny. Dodatkowo w grę wchodzi kwestia występującej temperatury. To wszystko sprawia, że można zauważyć pewną zależność. Im grubsza jest rękawice, tym mniejsza staje się precyzja. Z kolei cieńsze rękawice, choć zapewniają większe możliwości, jeżeli chodzi o manipulowaniem przedmiotami oraz narzędziami, nie zawsze zapewniają odpowiednio skuteczną ochronę. Tu należy jednak mieć na uwadze charakter zagrożeń i ich specyfikację. Warto jednocześnie pamiętać, że rękawice powinny spełniać normy, które są wymagane w przypadkach zawodowego wykorzystania. Niepoprawny dobór rękawic może spowodować brak odpowiedniej ochrony przed danymi zagrożeniami.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.