Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Terytorialsi świętowali. Zaręczyny szeregowej z Komorowa

Na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się przysięga połączona ze świętem 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze, którzy wypowiedzieli słowa roty wstąpili do służby 22 czerwca.

2019/07/zareczyny-terytorialsi-jpg_5d2444273c6f9Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Przysięga wojskowa to ogromne przeżycie zarówno dla żołnierzy, jak i dla ich rodzin, bliskich i przyjaciół. Tym razem, szczególnie zapadnie ona w pamięć szer. Patrycji Białobrzewskiej, żołnierzowi 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa. Mimo, że swoją przysięgę składała blisko rok temu, ta będzie dla niej równie wyjątkowa, ponieważ w trakcie uroczystości została poproszona o rękę przez swojego chłopaka.

W czerwcu w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej wystartował projekt "Wakacje w WOT". Przyciągnął on ponad 170 ochotników, w tym 25 kobiet. Wśród 135 przysięgających, ponad 63 proc. to ludzie młodzi, uczniowie, absolwenci szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci.

Terytorialsi, bardzo często zachęcani są do służby przez swoich krewnych czy znajomych, którzy już służą w wojskach obrony terytorialnej, tak było i tym razem.

- Wśród przysięgających pojawiło się kilku żołnierzy, którzy w naszych szeregach mają rodzeństwo, czy nawet jednego z rodziców. Przysięgę złożyło też siedem uczennic klasy o profilu pożarniczym, które po ukończeniu szkoły, postanowiły w niecodzienny sposób, wspólnie rozpocząć wakacje - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 MBOT.

Terytorialsi, przysięgający w minioną niedzielę, zasilą szeregi czterech batalionów lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie, w Ciechanowie oraz Zegrzu Południowym.

Miniona niedziela to nie tylko przysięga, ale przede wszystkim święto 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- W marcu 2018 r. minister obrony narodowej podpisał decyzję nadającą 5 brygadzie nazwę wyróżniającą "Mazowiecka", imię patrona st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza oraz datę święta, które zostało ustanowione na dzień 7 lipca. To właśnie 7 lipca 1944 roku miała miejsce jedna z największych operacji z udziałem naszych poprzedników, czyli żołnierzy AK - wyjaśnia Aneta Szczepaniak.

Połączenie tych dwóch uroczystości było doskonałym momentem do wręczenia pierwszych awansów żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową, wyróżnień i odznaczeń.

Uroczystość zaprzysiężenia nowych żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończył koncert orkiestry wojskowej, który jednocześnie dał początek piknikowi z okazji święta 5 MBOT.

- To pierwsza tak duża i hucznie obchodzona uroczystość w ciechanowskich koszarach. Święto brygady, po raz pierwszy, uczczono w zeszłym roku, uroczystą zbiórką. Tegoroczne obchody natomiast to liczne koncerty, pokazy oraz warsztaty i atrakcje o charakterze wojskowym dla dzieci jak i dorosłych - dodaje rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Neonówka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja