Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jesienne szczepienie lisów w powiecie ostrowskim

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim.

2019/09/lis-jpg_5d7a0f4e1ad6b

Akcja szczepienia zostanie przeprowadzona między 16 a 23 września i obejmie powiaty: łosicki, ostrowski z wyłączeniem gminy Wąsewo, siedlecki i miasto Siedlce, sokołowski i węgrowski.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

- Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa - zaznacza Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.