Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Dziś piątek trzynastego

Przesądność często leży w naszej naturze i wszelkie zabobony oraz ludowe gusła nadal stanowią część naszego życia. Szczególnie mocno zakorzeniła się wiara w feralność piątku trzynastego. Czy jednak warto wierzyć w przesądy i trzynastkę traktować jak najbardziej pechową liczbę świata?

2019/09/piatek13-jpg_5d7b383a783f5

Dzisiejszy piątek trzynastego to pierwszy taki dzień w tym roku. Kolejny dopiero w grudniu. Skąd wzięło się przeświadczenie, że to wyjątkowo pechowy dzień?

Już w czasach starożytnych wielcy astronomowie przypisywali konkretnym liczbom rozmaite znaczenia. Niestety, trzynastka już od najdawniejszych czasów nie kojarzy się zbyt dobrze. Najczęściej wywołują to skojarzenia z różnymi faktami, datami czy wydarzeniami. W wielu kulturach trzynastka pojawia się w obecności śmierci czy szatana - w chrześcijaństwie, jako trzynasta księga Apokalipsy św. Jana, opisująca wizję bestii, ucieleśnienie zła. Jako trzynasty traktowany jest też Judasz, zdradziecki apostoł Jezusa. W mitologii egipskiej trzynastce przypisano kartę śmierci w Tarocie. Także mitologia nordycka opowiada o 13 gościu uczty - Lokim - bogu oszustwa, który doprowadził do zabójstwa Baldura. Do pechowego piątku trzynastego nawiązują też różne filmy, szczególnie horrory, a także daty nieszczęśliwych wypadków - np. katastrofa lotnicza w Andach.

A przecież trzynastka może się też kojarzyć dobrze, np. z trzynastą wypłatą. Także piątek pechowym nie powinien być, bo współcześnie to przecież długo wyczekiwany przez wszystkich początek weekendu i odpoczynku po całym tygodniu pracy. Przecież, jak głoszą słowa piosenki Kasi Sobczyk: Trzynastego wszystko zdarzyć się może. Trzynastego świat w różowym kolorze. Trzynastego nie smucą mnie łzy. Trzynastego piękniejsze mam sny.

Kolejny piątek trzynastego dopiero 13 grudnia 2019 roku.