Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Dziś piątek trzynastego

Przesądność często leży w naszej naturze i wszelkie zabobony oraz ludowe gusła nadal stanowią część naszego życia. Szczególnie mocno zakorzeniła się wiara w feralność piątku trzynastego. Czy jednak warto wierzyć w przesądy i trzynastkę traktować jak najbardziej pechową liczbę świata?

2019/09/piatek13-jpg_5d7b383a783f5

Dzisiejszy piątek trzynastego to pierwszy taki dzień w tym roku. Kolejny dopiero w grudniu. Skąd wzięło się przeświadczenie, że to wyjątkowo pechowy dzień?

Już w czasach starożytnych wielcy astronomowie przypisywali konkretnym liczbom rozmaite znaczenia. Niestety, trzynastka już od najdawniejszych czasów nie kojarzy się zbyt dobrze. Najczęściej wywołują to skojarzenia z różnymi faktami, datami czy wydarzeniami. W wielu kulturach trzynastka pojawia się w obecności śmierci czy szatana - w chrześcijaństwie, jako trzynasta księga Apokalipsy św. Jana, opisująca wizję bestii, ucieleśnienie zła. Jako trzynasty traktowany jest też Judasz, zdradziecki apostoł Jezusa. W mitologii egipskiej trzynastce przypisano kartę śmierci w Tarocie. Także mitologia nordycka opowiada o 13 gościu uczty - Lokim - bogu oszustwa, który doprowadził do zabójstwa Baldura. Do pechowego piątku trzynastego nawiązują też różne filmy, szczególnie horrory, a także daty nieszczęśliwych wypadków - np. katastrofa lotnicza w Andach.

A przecież trzynastka może się też kojarzyć dobrze, np. z trzynastą wypłatą. Także piątek pechowym nie powinien być, bo współcześnie to przecież długo wyczekiwany przez wszystkich początek weekendu i odpoczynku po całym tygodniu pracy. Przecież, jak głoszą słowa piosenki Kasi Sobczyk: Trzynastego wszystko zdarzyć się może. Trzynastego świat w różowym kolorze. Trzynastego nie smucą mnie łzy. Trzynastego piękniejsze mam sny.

Kolejny piątek trzynastego dopiero 13 grudnia 2019 roku.

Neonówka


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies
Promocja