Opublikowano . Kraj i świat | Firmy i instytucje | Urząd Skarbowy


Setki tysięcy papierosów w platformie ładunkowej

Pół miliona złotych mógł stracić budżet państwa z tytułu niezapłaconych podatków. Pięćset tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 350 tys. zł. ujawnili funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przy współpracy z warszawskim zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji.

2019/11/papierosy-skarbowka-jpg_5dbff32b590cd Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

Pod koniec października w podwarszawskich Markach funkcjonariusze przeprowadzili czynności ukierunkowane na zwalczanie przestępczości akcyzowej. W wyniku połączonych sił mazowieckiej KAS oraz CBŚP, ujawniano nielegalny towar, który przewoził w samochodzie ciężarowym 34-letni Polak. Kierowca po usłyszeniu informacji o grożących mu konsekwencjach zdecydował, że dobrowolnie wskaże funkcjonariuszom miejsce ukrycia 25 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

W tym przypadku interesująca jest nie skala przemytu a jego metoda. Nielegalny ładunek znajdował się w specjalnie przygotowanej i przerobionej przestrzeni pod platformą ładunkową.

Kierowca samochodu w czasie przesłuchania, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, deklarując wpłatę ponad 80 tys. zł. Samochód, z uwagi na fakt, że został specjalnie przerobiony i posiadał skrytkę do przewożenia kontrabandy, został zajęty jako dowód w sprawie.

Ujawnione papierosy zostały zabezpieczone w magazynie depozytowym Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie jako dowód w sprawie.