Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Andrzej Andrzejewski z Andrzejewa ilu Andrzejów jest w Polsce?

Jak co roku, 30 listopada, przypadają jedne z najbardziej popularnych w Polsce imienin - Andrzeja. Z okazji nadchodzących andrzejek, Ministerstwo Cyfryzacji podjęło się nie lada zadania. Policzono wszystkich Andrzejów w naszym kraju! Wyszukano też kilka innych ciekawostek andrzejkowych.

2019/09/mezczyzna-elegant-jpg_5d72407f13aee

Czy jest w Polsce jakakolwiek osoba, która nie zna żadnego Andrzeja? Tata, dziadek, wujek, brat, szef, kolega kolegi, znajomy rodziców, szwagier, zięć i tak dalej.

Trzeci, ale jutro pierwszy

Przed nami jedne z najpopularniejszych męskich imienin w Polsce. Nie wiemy jak panowie Andrzejowie będą świętować, ale wiemy ilu będzie czekało na życzenia. Prawdziwą skarbnicą wiedzy na ten temat jest nasz portal dane.gov.pl. To tam znajdziecie informacje o najpopularniejszych w Polsce imionach i nazwiskach. Jeśli poklikacie dłużej, traficie na inne ciekawostki.

Zanim przejdziemy do polskich realiów, najpierw nieco greki. Bo Andrzej to imię greckiego pochodzenia. Wiele źródeł tłumaczy je jako "dzielny, mężny". Nam jeszcze przypadło do gustu polskie przysłowie ludowe: "Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście". I tego się trzymajmy.

Reklama Co o Andrzejach można wyszukać na dane.gov.pl?

Po pierwsze - i tu zdziwienia nie będzie - Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Nosi je aż 578 355 panów. I tylu właśnie będzie jutro czekało na wasze życzenia i prezenty.

Andrzejów wyprzedzają jedynie Piotrowie (700 289) i Krzysztofowie (659 470). Natomiast tuż za Andrzejami plasują się Tomasze (541 283), Janowie (516 599) i Pawłowie (512 682).

Tego za to większość z Was na pewno nie wiedziała - w języku polskim istnieje żeńska forma imienia Andrzej. Andrzeja. Nosi je obecnie 46 pań.

Andrzej Andrzejewski z Andrzejewa

Nieco inaczej ma się popularność Andrzejów, jeśli weźmiemy pod lupę imiona nadawane nowo narodzonym dzieciom. W pierwszej połowie 2019 r. imię Andrzej znalazło się dopiero na 96 miejscu - nazwano tak 122 dzieci.

Nasz Andrzej przegrywa z popularnymi od lat imionami takimi jak: Antoni (1 miejsce - 4247 dzieci), Jakub (2 miejsce - 4050), Jan (3 miejsce - 3979), czy Szymon (4 miejsce - 3584).

Na dane.gov.pl znajdziecie też dane dotyczące występujących w Polsce nazwisk (lista nazwisk występujących w rejestrze PESEL). Ją również przeszukaliśmy w poszukiwaniu Andrzejów. Czego się dowiedzieliśmy?

Na przykład tego, że 12 200 mężczyzn i 12 481 kobiet nosi nazwisko - odpowiednio Andrzejewski lub Andrzejewska. Inne nazwiska z Andrzejem?

- Andrzejczak - nosi je 4102 mężczyzn i  4211 kobiet,

- Andrzejak - nazywa się tak 1758 panów i 1805 pań,

- Andrzejczyk - to nazwisko 1168 mężczyzn i 1176 kobiet,

- Andrzejczuk - takie nazwisko nosi 545 panów i 536 kobiet,

- Andrzejuk - 477 mężczyzn i 492 kobiet ma tak na nazwisko,

- Andrzejewicz - to nazwisko 116  panów i 114 pań.

A słyszeliście kiedyś o miejscowościach z Andrzejem w nazwie? Andrzejewo znajdziecie m.in. w Wielkopolsce i na Mazowszu. Z kolei na Lubelszczyźnie możecie odwiedzić malowniczy Stary Andrzejów. W wykazach nazw miejscowości można tego znaleźć znacznie więcej.

Kopalnia danych

Baza imion i nazwisk to tylko niektóre z ponad 14 tysięcy zasobów dostępnych na portalu www.dane.gov.pl. Znajdziecie tam również wiele innych przydatnych i interesujących danych z zakresu gospodarki, turystyki, czy socjologii.

- Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych. Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki udostępnianym na naszym portalu informacjom powstało już wiele użytecznych aplikacji, produktów i usług. Czekamy na kolejne - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Co ważne, niektóre - dostępne na portalu - zasoby są udostępniane przez API - tj. oprogramowanie używane przez komputery do komunikacji i wymiany danych. A to oznacza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorców.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji