Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jak wybrać blachodachówkę?

Wykończenie dachu własnego domu to nie lada wyzwanie - w końcu ma on chronić nas i nasz dobytek przed warunkami pogodowymi, niezależnie od pory roku. Jak zatem dobrze wybrać blachodachówkę?

2020/02/blachodachowka-dach-jpg_5e3bdb746fdee

Rodzaje blachodachówek
Jeżeli planujemy wykończyć dach przy pomocy blachodachówki, musimy wybrać materiał spośród wielu dostępnych opcji.

Zaliczają się do nich kolejno:
- blachodachówka płaska, często wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Aby można było ją wykorzystać, dach naszego domu musi być nachylony minimum pod kątem 9 stopni,
- blachodachówka falista, najbardziej popularna i przypominająca swoim wyglądem klasyczne dachówki ceramiczne. Dobrze sprawdza się niemal w każdym projekcie, niezależnie od stylu,
- blachodachówka na rąbek, coraz popularniejsza i również powszechna w przypadku designerskich projektów domów,
- blachodachówka trapezowa, najmniej powszechna w przypadku wykorzystania do pokrycia domów jednorodzinnych,
- blachodachówka karpiówka, będąca najbardziej estetycznym sposobem na wykończenie dachu. Niestety, z tego powodu jest również najdroższą opcją.

To, w jakim stylu planujemy wykonać budynek, nie ma większego znaczenia w przypadku pokrywania dachu którymś z wyżej wspomnianych materiałów. Dobry architekt będzie w stanie wpleść każdy z nich w projekt.

Na co uważać przy zakupie
Kupując dachówki ważnym jest, aby dobrze się one prezentowały, jednak o wiele istotniejszym aspektem jest jakość ich wykonania oraz sam montaż. Zarówno parametry, jak i blachodachówka cennik mogą znacznie różnić się w zależności od producenta, nie powinniśmy więc bać się prosić o pomoc pracowników sklepu, w którym zdecydowaliśmy się na zakup. Najważniejszą cechą, na jaką musimy zwrócić uwagę przy zakupie, jest wytrzymałość materiału - to od niej zależy, jak długo nasz dach nie będzie wymagał większej konserwacji. Kolejnymi parametrami, o których nie możemy zapomnieć są także sprężystość i grubość dachówek, co ma wpływ na to, w jaki sposób zachowają się one np. pod uderzeniami gradu czy ulewnym deszczem.

W kwestii samego sposobu kładzenia dachówki mamy do wyboru dwie opcje: albo kupujemy ilość dopasowaną dokładnie do wielkości i kształtu naszego dachu, albo decydujemy się na blachodachówki modułowe, ułożone w wygodnych płatach.

Czym wykończyć dach
Okładając dach blachodachówką nie możemy zapomnieć o jego wykończeniu, jak rynny i obróbki dekarskie. Te drugie są szczególnie istotne ze względu na uszczelnienie dachu i uniemożliwienie podciekania dachówek wodą z topniejącego śniegu czy deszczu. Dodatkowo, jeżeli dobierzemy je zgodnie z kolorem i wymiarem dachówek, obróbki będą również dopełniały wizualnie całą konstrukcję i sprawią, że dach będzie wyglądał lepiej.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.