Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Podwyżki opłat za odpady komunalne (zdjęcia, wideo)

W sali konferencyjnej miejskiego ratusza podczas nadzwyczajnej sesji, dwudziestu jeden radnych debatowało oraz głosowało nad metodą, stawką oraz deklaracją opłat za gospodarowanie odpadów komunalnych. Rada miasta przyjęła uchwałę zmieniająca dotychczasową metodę opłat, podnosząc jej kwotę.

2020/02/sesja-rady-miasta-ostrow-jpg_5e450a559ec50

Po otwarciu sesji, stwierdzeniu prawomocności obrad oraz przyjęciu porządku sesji, radni przystąpili do dyskusji oraz głosowania nad uchwałą dotyczącą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W proponowanej uchwale, następuje zmiana obecnej metody opłat za odpady komunalne, na iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości w roku 2019 przy stawce 7,50 złotych za 1 metr sześcienny wody. Projekt uchwały podzielił radnych miasta, niektórzy radni od początku wyrazili swoje niezadowolenie. W obecnej chwili w mieście odbiór odpadów komunalnych został wstrzymany, co na pewno nie pomogło w i tak napiętej sytuacji. 

- W tej chwili rzeczywiście budzi się u wielu mieszkańców niepokój, że śmieci nie są odbierane zgodnie z harmonogramem. Drodzy państwo, jeśli udałoby się nam porozumieć dzisiaj w sprawie tej uchwały, to deklaruje że już w piątek odpady komunalne będą odbierane - zapewnił na początku włodarz miasta Jerzy Bauer.

Burmistrz miasta następnie tłumaczył przyczyny oraz zasady proponowanej zmiany metody i kwoty opłat za odpady komunalne. Obecna metoda oparta na deklaracjach mieszkańców według włodarza jest niesprawiedliwa, gdyż z ponad 22 tys. mieszkańców deklaracje złożyło tylko 18 tysięcy.

- Obliczyliśmy, że koszt systemu odbioru i utylizacji za rok 2020 to 5 mln 400 tys. złotych. Możliwym rozwiązaniem dopuszczalnym ustawą i wydaje się bardziej sprawiedliwym, jest zmiana systemu obliczania kosztów z osoby na wodę. Mechanizm polega na związaniu zużytej wody przez gospodarstwo domowe z kosztem jaki musimy ponieść za odpady - tłumaczył Jerzy Bauer.

Niektórzy radni wyrazili swoje niezadowolenie oraz obawy co do niejasności w proponowanej uchwale. Radny Jacek Wilczyński zwrócił uwagę m.in. na naliczanie opłat z danych za zużycie wody z roku 2019 oraz na wzrost opłaty minimalnej w okolicach 200 procent.

- Minimalna stawka nawet jakby ktoś wody nie pobierał to 30 złotych, a było 13, to nie jest wzrost o 20 procent, tylko średnio o 200 procent w górę. Nie opracowano najwyższej stawki, a co będzie jak wyjdzie komuś na gospodarstwo 800 złotych - mówił radny Jacek Wilczyński.

Odnośnie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi swoje wątpliwości zgłosił radny Jerzy Pawluczuk.

- Wydaje mi się, że sam wzór deklaracji, też ma bardzo wiele niewiadomych. Nie wiem kto w tej deklaracji będzie uzupełniał rubrykę ilości średniej zużytej wody w poprzednim roku, bo podejrzewam , że nie wszyscy mieszkańcy mają o tym wiedzę. Odnośnie spółdzielni mieszkaniowych, czy to będzie jedna deklaracja na całą spółdzielnie czy jedna na każdy blok, bo składanie jednej deklaracji na całą spółdzielnie, to w ogóle nie będzie się kupy trzymało, bo przecież tam jest rotacja, ktoś kupuje mieszkanie ktoś mieszkanie sprzedaje - mówił radny Jerzy Pawluczuk.

Po burzliwej dyskusji radni przystąpili do głosowania nad uchwałą dotyczącą wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z terenu nieruchomości zamieszkałych oraz ustalenia stawki tej opłaty oraz ustalenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta Ostrów Mazowiecka. Oba projekty uchwał zostały przyjęte przez radę miasta przy 11 głosach za ich podjęciem i 9 głosach przeciwnych, jeden radny z przyczyn prywatnych opuścił obrady. Po głosowaniu nastąpiło uroczyste zakończenie czternastej sesji rady miasta Ostrów Mazowiecka.

XIV sesja rady miasta odbyła się, w środę 12 lutego br., w sali konferencyjnej miejskiego ratusza.


Zobacz zdjęcia: Podwyżki opłat za odpady komunalne (zdjęcia, wideo)

1/31
2/31
3/31
4/31
5/31
6/31
7/31
8/31
9/31
10/31
11/31
12/31

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.