Opublikowano . Mazowieckie | Firmy i instytucje | Urząd Skarbowy


1,8 tys. nielegalnych automatów do gier na Mazowszu

Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa w 2019 r. wykryła 1787 nielegalnych automatów do gier o wartości ponad 21 mln zł. Tylko w styczniu 2020 r. mazowiecka KAS zatrzymała 145 automatów do nielegalnych gier hazardowych.

2020/03/nielegalne-automatu-jpg_5e5f8d2732594 Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

W styczniu 2020 r. KAS przeprowadziła 35 kontroli na terenie Mińska Mazowieckiego, Wołomina, Otwocka i Warszawy, gdzie zabezpieczyła 145 automatów do nielegalnych gier hazardowych. Zamknięte "kasyna", zlokalizowane w miejscach ogólnodostępnych, działały pod fikcyjnymi nazwami świadczonych usług.

W jednym z nielegalnych lokali zatrzymano pięciu mężczyzn. Jeden z nich był opiekunem lokalu, pozostali prowadzili gry na automatach. W trakcie przeszukania zabezpieczono dziewięć automatów do gier hazardowych o wartości rynkowej ponad 100 tys. zł, gotówkę i dokumentację związaną z prowadzoną działalnością. Podczas akcji zabezpieczono zdjęcia funkcjonariuszy KAS, które pomagały pracownikom nielegalnych miejsc na identyfikację klientów i ich selekcję.

Od stycznia do grudnia 2019 r. mazowieccy funkcjonariusze przeprowadzili 412 kontroli, podczas których zabezpieczyli 1787 automatów. W analogicznym okresie 2018 r. mazowiecka KAS przeprowadziła blisko 375 kontroli dot. urządzania gier hazardowych na automatach poza kasynami i salonami gier oraz nieuprawnionego posiadania automatów do gier. W wyniku tych działań ujawniono 1669 automatów. Zatrzymane automaty, wobec których sąd orzekł przepadek na rzecz Skarbu Państwa, są niszczone w magazynie likwidacyjnym Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Nielegalne automaty poddaje się trwałemu mechanicznemu uszkodzeniu, które uniemożliwia ich dalsze użytkowanie.

Kara za każdy nielegalnie posiadany automat wynosi 100 tys. zł. Za nielegalne urządzanie gier hazardowych grozi odpowiedzialność karna skarbowa, tj. grzywna, pozbawienie wolności do 3 lat albo obie te sankcje łącznie.

Akcja edukacyjna pt. "Hazard? Nie, dziękuję"
Nielegalny hazard to już nie tylko salony gier dla "wtajemniczonych", ale również coraz łatwiej dostępne - także dla dzieci - strony internetowe. Walka z hazardem to również prewencja. Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi akcję edukacyjną pt. "Hazard? Nie, dziękuję". W roku szkolnym 2018/2019 w województwie mazowieckim w zajęciach uczestniczyło prawie 15 tys. młodych osób, kolejne 5 tys. w bieżącym roku szkolnym.

Zgłoś nielegalny hazard
Wszelkie informacje dotyczące nielegalnego hazardu można zgłaszać pod Krajowy Telefon Interwencyjny KAS - 800-060-000 oraz pod adresem e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl.

- Jednym z priorytetowych zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest zwalczanie nielegalnego urządzana gier hazardowych, w których uczestniczą bardzo często osoby niepełnoletnie. Dlatego przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie od 1 października 2019 r. kontynuowana jest ogólnopolska kampania pt. "Hazard? Nie, dziękuję". Spotkania z młodzieżą prowadzą wykwalifikowani pracownicy oraz funkcjonariusze, którzy przeszkolili już blisko 5 tys. młodych osób - powiedział Robert Antoszkiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.