Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Policja


Zero tolerancji dla osób, które nie będą stosowały się do kwarantanny

Osoby poddane kwarantannie mają prawny obowiązek jej przestrzegania. Wobec osób, które nie będą przestrzegały obowiązujących zaleceń dotyczących kwarantanny będą prowadzone czynności w kierunku wykroczeń, a w niektórych sytuacjach nawet przestępstw.

2020/03/policja-kontrola-kwarantanna-domowa-jpg_5e75edd14f3bf

Każdy z nas ma wpływ na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety, są też osoby nieodpowiedzialne dla których wolny czas i ładna pogoda spowodowała, że zapomniały one o panującym zagrożeniu. Policja apeluje do wszystkich o pozostanie w domu.

- Zamknięte szkoły, przedszkola nie są spowodowane wakacjami, a podyktowane jedynie bezpieczeństwem nas wszystkich. Te przepisy zostały stworzone właśnie po to, aby poprzez przebywanie w domu, odpowiednie służby i instytucje miały możliwość pokonanie koronawirusa - podkreślają funkcjonariusze policji.

Seniorzy, ich rodzice, dzieci i młodzież muszą zdawać sobie sprawę z zagrożenia. W tym czasie powinni być odpowiedzialnymi osobami i unikać spotkań towarzyskich, maksymalnie unikać bezpośredniego kontaktu z innymi. Osoby objęte kwarantanną powinny stosować się do niej i zalecań Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w 100 proc. Nie ma mowy o jakichkolwiek odstępstwach. To jest ich prawny obowiązek!

- Chcemy jasno powiedzieć, że wobec osób, które nie będą przestrzegały obowiązujących zaleceń dotyczących kwarantanny będą prowadzone czynności w kierunku ukarania za to nieodpowiedzialne zachowanie. Należy również pamiętać, że o niestosowaniu się do warunków nałożonej kwarantanny może zostać powiadomiona prokuratura - informują mundurowi.

Mundurowi przypominają także o konsekwencjach wobec osób, które wykorzystując zagrożenie zarażeniem koronawirusem, próbują negatywnie wpłynąć na działanie służb.

- Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która faktycznie może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb w takich sytuacjach powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie pomoc jest konieczna. Pamiętajmy, że hasło "nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych" jest aktualne jak nigdy dotąd. Nasze zdyscyplinowanie w kontekście wydawanych zaleceń z pewnością pomoże na pokonanie koronawirusa - zaznaczają policjanci.