Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Firmy i instytucje | ZUS


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 26 kwietnia

Rada Ministrów wydłużyła okres, w którym rodzice opiekujący się dziećmi mogą pobierać specjalne świadczenie. Chodzi o sytuację związaną z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu epidemii koronawirusa.

2020/04/dom-rodzina-jpg_5e9816b262e04

Już od 9 marca rodzice, którzy opiekują się dziećmi w związku z zamknięciem placówek edukacyjnych, mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 10 kwietnia Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu okresu pobierania nowego świadczenia do 26 kwietnia.

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego pracodawcy "Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły". Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przekazać je natomiast do placówki ZUS. Druk jest dostępny na www.zus.pl. W okresie od 1 do 7 kwietnia do ZUS trafiło ponad 15 tys. takich druków, z czego 10 tys. dotyczy mieszkańców Warszawy i okolic, 2,2 tys. północnego Mazowsza, 1,3 tys. południowej części województwa, a 1,5 tys. wschodniej.

- Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia i przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie. Zasiłek przysługuje na równi matce jak i ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, który wystąpi o jego otrzymanie - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Od 26 marca dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Tak jak w przypadku dzieci do lat 8 jest on wypłacony w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu zagrożenia zakażenia koronawirusem.

Ubezpieczeni rodzice mają do niego prawo, gdy:
- dziecko jest w wieku do 16 lat i ma orzeczenie o niepełnosprawności,
- dziecko jest w wieku do 18 lat i ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.