Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Firmy i instytucje | ZUS


Rodzice najmłodszych dzieci wciąż mogą zostać w domu i otrzymać zasiłek. Termin przedłużono do 24 maja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół, zostaje wydłużony do 24 maja. Przysługuje on też w przypadku m.in. braku możliwości sprawowania opieki przez nianie.

2020/05/dziecko-zabawa-dom-jpg_5eb12d8630388

Od 6 maja mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi, przy czym jest to możliwość, nie obowiązek. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami. 

- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie tak także wtedy, gdy pomimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają oświadczenie w ZUS. Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

- Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego). Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach - podkreśla Piotr Olewiński.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.