Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Pucharki do lodów - co zrobić, by domowe lody były kremowe?

Coraz cieplejsze dni i nadchodzące lato większości z nas kojarzą z wypoczynkiem i przyjemnościami. Jedną z najmilszych chwil towarzyszących okresom wakacyjnym jest zajadanie się przepysznymi lodami własnej roboty. Z treści poniższego artykułu dowiesz się, co zrobić, by przygotowany przez Ciebie deser miał kremową konsystencję oraz jak odpowiednio zadbać o jego podanie - tak, by zachwycił wszystkich, których nim obdarzysz.

2020/05/pucharek-lody-jpg_5eba6f77cba40

Dobra śmietanka - podstawa kremowych lodów
Najważniejszym składnikiem kremowych lodów jest śmietanka. Musisz zatem dobrać produkt odpowiedniej jakości. Czym się sugerować przy zakupach? Przede wszystkim śmietanka powinna posiadać wysoką zawartość tłuszczu (30-36 proc., a nawet wyższą). Nie może zawierać dodatków, a jej konsystencja powinna być płynna, najlepiej rzadka. Zwróć także uwagę, by produkt, który chcesz wybrać, nie zawierał bakteryjnych (wybierz śmietankę niekwaszoną). Ponadto, dobrze, jeśli na jej opakowaniu znajdziesz napisy takie jak: "tortowa", "do deserów", "do ubijania". Nie pomyl śmietanki ze śmietaną!

Do przygotowania lodów używaj brązowego cukru, a jego ilość dostosuj do własnych preferencji.

Przepis na kremowe lody
Około 200 ml śmietanki wlej do garnka, podgrzewając ją na wolnym ogniu. Następnie dosyp do niej brązowy cukier i mieszaj całość, aż słodkie kryształki całkowicie się rozpuszczą. Kiedy to nastąpi, zdejmij całość z ognia i przelej zawartość do innego pojemnika. Kolejnym krokiem, który musisz wykonać, jest dolanie do podgrzanej całości około 200 ml mleka oraz 200 ml śmietanki. Wszystko razem precyzyjnie wymieszaj za pomocą trzepaczki lub miksera. Gotową masę włóż do lodówki - musi się schłodzić. Kiedy to nastąpi, z lodówki przenieś ją do zamrażarki, co pół godziny wyciągając i miksując twardą zawartość tak, by uzyskała kremową konsystencję. Po około czterech godzinach lody będą gotowe. Pamiętaj, że najsmaczniejsze lody kremowe to te, które są świeże - podawaj je najlepiej do trzech dni od zrobienia.

Wygląd ma znaczenie - pucharki do lodów
Bez względu na to, czy zdecydujesz się stworzyć kremowy przysmak, lody śmietankowe, czy też lody owocowe albo sorbet, zadbaj o formę podania deseru. Nie lekceważ wizualnej strony przygotowanego przez siebie posiłku, a zachwycisz wszystkich, którzy go spróbują! Niezwykle pomocne w tym celu okażą się eleganckie pucharki do lodów. Korzystając z usług internetowego sklepu Verro Glass, bez najmniejszych przeszkód dobierzesz kształt, rozmiar i formę odpowiednią zarówno do konkretnego przysmaku, jak i świetnie pasującą do wystroju Twojej kuchni czy salonu. Pucharki deserowe w różnych formach to produkty niedrogie, solidne i bardzo stylowe. Dzięki nim stworzone przez Ciebie lody będą sprawiały przyjemność nie tylko pod względem smaku, ale także oczarują formą podania. Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat przygotowywania zachwycających przysmaków, przeczytaj poniższy artykuł. Magiczna formuła, jak zrobić z niczego smaczny deser w pucharku, z pewnością pomoże Ci sprawić, iż lody Twojej roboty będą sławne w całej okolicy! Własnoręcznie stworzone i elegancko podane lody to gwarancja satysfakcji i smaku!

Artykuł sponsorowany