Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Inne


Lato w powiecie ostrowskim: Nur

Sezon wakacyjny trwa. Wielu z nas poszukuje rozmaitych miejsc zarówno na krótkie jak i długie formy wypoczynku, jak się okazuje, wcale nie trzeba rozbijać swojego domowego banku aby zobaczyć ciekawe miejsca. To drugi artykuł z cyklu, którym udowadniamy, że powiat ostrowski ma miejsca z turystycznym potencjałem.

2020/07/nur-lato-w-powiecie-jpg_5f0ec525d7536 Fot. Parafia P.W. Przemienienia Pańskiego W Zuzeli.

Agroturystyka
Na terenie Gminy Nur znajduje się kilka wyśmienitych miejsc do tego aby spędzić kilka dni w otoczeniu pięknej natury jaką oferuje bezpośrednie położenie gminy nad Bugiem. Nowe miejsca dla turystów pojawiają się w niektórych wsiach, położonych zwłaszcza na południu i wschodzie gminy. Powstają tam w ostatnich latach gospodarstwa agroturystyczne oraz zagrody turystyczne, często wykorzystujące opuszczone zagrody rolnicze oraz nowe gospodarstwa letniskowe.

Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego
To zrekonstruowany budynek dawnej szkoły, do której uczęszczał w latach 1908 -1910 Prymas. Po lewej stronie odtworzono mieszkanie państwa Wyszyńskich, a po prawej izbę szkolną z początku XX w. Miejsce jest prawdziwym świadkiem świadkiem czasu, wizyta w nim będzie przyjemnością nie tylko dla osób religijnych, ale dla wszystkich osób zainteresowanych historią.

2020/07/muzeum-kardynala-wyszynskiego-jpg_5f0ed993ed614 Fot. Parafia P.W. Przemienienia Pańskiego W Zuzeli.

Parafia P.W. Przemienienia Pańskiego W Zuzeli
W XV wieku utworzono parafię obejmującą znaczny obszar po obu stronach Bugu. Parafię erygował Biskup płocki Paweł Giżycki a uposażył Ojciec Rafał - Opat Klasztoru z Czerwińska. Oni też sprawowali opiekę duszpasterską w parafii do 1796 r.
Na początku XX w. po wnikliwej ocenie stanu świątyni zdecydowano o budowie nowego murowanego kościoła. Budowę rozpoczęła się według projektu warszawskiego inżyniera Ludwika Dziekońskiego. Stroną rachunkową i gospodarczą zajmował się miejscowy organista Stanisław Wyszyński, ojciec przyszłego Prymasa. Budowę ukończono w 1913 roku staraniem Ks. Antoniego Pomirskiego. Kościół zbudowano w stylu neogotyckim. Z przodu posiadał wysoką wieżę, zakończoną kopułą. Znajdowały się w niej 3 dzwony. W czasie wojny kościół został zniszczony w 50%.
Odbudowano go w latach 1957-67 dzięki staraniom proboszczów zuzelskich; Ks. Czesława Roszkowskiego i Ks. Jana Dobka. Zamiast zburzonej wieży wystawiono nowy szczyt.
W kościele w ołtarzu bocznym jest Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przeniesiony ze starego kościoła, przed którym modlił się jako dziecko Prymas Wyszyński oraz chrzcielnica, przy której został ochrzczony.

2020/07/kosciol-zuzela-parafia-jpg_5f0edc33a60b7 Fot. Parafia P.W. Przemienienia Pańskiego W Zuzeli.

Cmentarz wojenny w Kramkowie Lipskim
Cmentarz położony przy drodze z Nura do wsi Kramkowo Lipskie o około 0,2ha powierzchni, na którym spoczywają szczątki żołnierzy niemieckich z okresu I wojny światowej. Na cmentarzy znajduję się 9 mogił ziemnych oraz płyta upamiętniająca walczących.

Znasz więcej ciekawych miejsc w Gminie Nur? Podziel się nimi w sekcji komentarzy. 

 

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.