Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Wiadomości z powiatu


Mazowieckie doposażanie szpitali wciąż trwa

Mazowsze realizuje obecnie jeden z największych projektów unijnych. Zaangażowanych zostało już 195 mln zł z puli 255 mln zł. Dzięki tym środkom samorząd Mazowsza zakupił już ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej i ponad 39 tys. sprzętu i wyposażenia. Cel jest jeden - zabezpieczenie personelu medycznego i pacjentów w walce z COVID-19. Właśnie ruszają kolejne zakupy środków ochrony osobistej.

2020/10/uepomaga-mazowsze-jpg_5f853a6167c02 Mazowsze

Od początku pandemii wspieraliśmy mazowieckie szpitale kupując specjalistyczny sprzęt i aparaturę medyczną podkreśla marszałek Adam Struzik. - "Zakupiliśmy także testy, aby personel medyczny mógł uzyskać szybką diagnostykę. Cały czas monitorujemy sytuację i przekazujemy nasze wsparcie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Do tej pory zaangażowaliśmy już ponad 195 mln zł" - dodaje.

255 mln zł na walkę z COVID-19

Samorząd Mazowsza jako pierwszy polski region zdecydował się na uruchomienie środków unijnych na walkę z COVID-19. W projekcie bierze udział 75 partnerów z całego województwa. Są wśród nich zarówno szpitale wojewódzkie, miejskie, akademickie, jak i powiatowe. Niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły także do stacji pogotowia ratunkowego. 

Ponad 17,4 tys. środków ochrony osobistej 

Do tej pory władze Mazowsza zakupiły ponad 17,4 mln środków ochrony osobistej. Jak zauważa członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc to niezbędne wsparcie, dzięki któremu zarówno personel medyczny, jak i pacjenci powinni czuć się bezpieczni. - "Zapewnienie środków ochrony osobistej było priorytetem. Wiele placówek borykało się z ich brakiem, a bez tego personel medyczny nie mógłby udzielać pomocy pacjentom. To wciąż towar deficytowy. A przecież każdego dnia szpitale wykorzystują go w ogromnych ilościach. Dlatego monitorujemy sytuację i na bieżąco reagujemy na zgłaszane przez placówki zapotrzebowanie" - dodaje.

Ponad 39,6 tys. sztuk wyposażenia i specjalistycznego sprzętu
 
Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza do placówek medycznych trafiło również ponad 39,6 tys. sztuk niezbędnego wyposażenia i sprzętu medycznego. W momencie ogłoszenia pandemii potrzeby szpitali były ogromne. Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, udzielone szpitalom wsparcie było bardzo potrzebne. - "Od pierwszych dni pandemii placówki medyczne informowały o brakach  w środkach ochrony osobistej czy w sprzęcie i wyposażeniu. Dlatego bez namysłu zdecydowaliśmy się na uruchomienie środków unijnych. Dzięki temu w dość krótkim czasie do szpitali trafiał zarówno drobny sprzęt w postaci termometrów czy aparatów do mierzenia ciśnienia, jak i ten większy, często ratujący zdrowie i życie pacjentów. Mam tu na myśli respiratory, łóżka do intensywnego nadzoru, kardiomonitory czy defibrylatory."


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.