Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Inne


Szlakiem powiatowej historii: gmina Brok

Brok otrzymał lokację miejską już w 1501 roku. Przez wszystkie lata funkcjonowania tego miasta utarł się w nim ogromny kawałek historii. Spacerując ulicami gminy Brok spotkać możemy wiele obiektów historycznych, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Zobacz spis zabytków gminy Brok, aby przy następnej wizycie lepiej poznać historię regionalną tych obszarów.

2021/07/kosciol-parafialny-pw-sw-andrzeja-apostola-w-broku-fot-ostrowmaz24-jpg_61014ea1d745c

Zabytkowe nieruchomości Broku, umieszczone w spisach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, to:

  • Zamek Biskupów Płockich:
    Budynek ten jest reliktem architektury renesansowej, która jest nielicznie reprezentowana na terenie Mazowsza. Pałac był wzniesiony w latach 1617-1624. Został zniszczony podczas wojny szwedzkiej, (na początku XVIII wieku) odrestaurowany natomiast w roku 1716. Następnie zniszczony był pożarem pod koniec XVIII wieku, a przebudowany w 1880 roku. Podczas I i II wojny światowej został zdewastowany. W roku 1966 cała ruina została zabezpieczona.
  • Przykościelny zabytkowy park:
    Powstał w XVIII wieku. Rośnie tam między innymi dąb imienia Jana Pawła II, zasadzony w 2006 roku. Został on wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce dębu- "Chrobry".
  • Dom, Plac Kościelny 11a:
    Drewniany dom pochodzący z wieku XIX. Odrestaurowany został w 1994 roku.
  • Kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja:
    Jego budowa rozpoczęta została w 1542 roku, a poświęcenia dokonano po osiemnastu latach. W tamtych czasach Brok był w posiadaniu biskupów płockich, dlatego też kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja powstał dzięki staraniom biskupów: Samuela Maciejewskiego i Andrzeja Noskowskiego. Kościół jest murowany z cegły.
  • Dzwonnica:
    Dzwonnica postawiona była w XIX wieku. Znajduje się przy Kościele pod wezwaniem Św. Andrzeja. Jest to dwukondygnacyjna dzwonnica drewniano-murowana. Jej dach jest blaszany, namiotowy.
  • Cmentarz parafialny rzymskokatolicki:
    Powstał w XVI wieku.
  • Dom, Plac Kościelny 5:
    Parterowy, murowany budynek mieszkalny. Pochodzi z XIX wieku.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.