Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Gdzie i jak wymienić walutę?

Wiele osób regularnie wymienia gotówkę w kantorze, ale nie trzeba robić tego w puncie stacjonarnym, co zresztą wiąże się z wieloma wadami - kolejki, brak możliwości negocjacji, ograniczone godziny otwarcia, ryzyko kradzieży gotówki. Nic dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z kantorów internetowych. Przekłada się to na większą wygodę, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba nosić ze sobą gotówki ani nawet wychodzić nigdzie z domu. Cały proces wymiany waluty odbywa się zdalnie i sprawnie, bez martwienia się o zniknięcie środków pieniężnych.

2021/06/20210618150949-download-jpg_60cd93d6676a2


Czym są i jak działają kantory internetowe?


Kantor internetowy służy do tego samego, co stacjonarny, czyli do wymiany walut. Podstawową różnicą jest to, że w przypadku tego pierwszego wszystko można załatwić w dowolnym czasie i miejscu, bez wychodzenia z domu. Do dyspozycji jest coraz więcej serwisów internetowych umożliwiających wymienianie waluty w formie bezgotówkowej. Każdy e-kantor ma właściciela, który ustala kursy, po których klient może kupić lub sprzedać walutę. W przypadku kantoru internetowego można mówić o zmniejszeniu kosztów transakcyjnych, przez co ten sposób wymiany gotówki jest niezwykle opłacalny. Co więcej, nie ma żadnego spreadu minimalnego, z którym trzeba liczyć się w przypadku stacjonarnego kantoru i banku.

Do dokonania transakcji w kantorze internetowym konieczne jest założenie konta w jednym z serwisów, co wymaga podania podstawowych danych osobowych i kontaktowych, numeru rachunku bankowego. Trzeba też przelać na rachunek kantoru kwotę pieniędzy, którą chce się przewalutować. Kolejnym krokiem będzie wyświetlenie oferty wymiany w e-kantorze. Jedną z metod jest wystawienie zlecenia z ustaloną przez siebie ceną lub wykonanie go natychmiast po kursie wystawionym przez innego użytkownika serwisu. Kursy wymiany nie są stałe, ale cały czas się zmieniają. Po wymienieniu pieniędzy można je przelać na swój indywidualny rachunek bankowy, składając dyspozycję w panelu e-kantoru. Na podany numer konta zostaną przelane przewalutowane środki, co może zająć kilkadziesiąt minut lub kilka godzin. W skrócie: transakcja wymiany walut jest dokonywana za pośrednictwem bankowości internetowej i strony www w postaci e-kantoru.

Czy warto korzystać z kantorów internetowych? Co z wadami?

Warto wiedzieć, że nie każdy może założyć i prowadzić kantor internetowy. Jest on nadzorowany przez Narodowy Bank Polski i Ministerstwo Finansów, co przekłada się na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Co więcej, właściciele i pracownicy e-kantoru muszą mieć co najmniej roczne doświadczenie w pracy w banku w dziale walutowym lub ukończony specjalny kurs w tym zakresie. Z usług kantoru internetowego może korzystać dosłownie każdy - klienci zarówno indywidualni, jak i biznesowi. Oznacza to, że wymienić walutę mogą osoby prywatne i przedsiębiorcy. Jest to świetna opcja, jeśli ktoś robi przelewy zagraniczne, planuje opuścić granicę kraju i wyjechać do innego. Dla firm zajmujących się importem i eksportem wymiana waluty jest czymś powszechnym. Są nawet osoby zarabiające na walutach, które również często korzystają z e-kantorów. Wynika to przede wszystkim z wygody, oszczędności czasu i pieniędzy. Wszystkie transakcje odbywają się online i to przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Z usług e-kantoru można skorzystać dosłownie w każdym momencie, bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie na fotelu przed komputerem. Jest to całkowicie bezpieczny sposób, wystarczy mieć dostęp do Internetu i telefonu komórkowego. Większość platform nie pobiera żadnych opłat za przelewy. Nie trzeba wypłacać gotówki i podróżować z nią ani marnować czasu na dojazdy do punktu. Prowizja pobierana od każdego zlecenia jest bardzo niska, a dokonanie transakcji niezwykle proste. Kantor internetowy nie jest bankiem, co oczywiście może budzić pewne obawy, trzeba przelać pieniądze na rachunek obcego podmiotu. Minusem będzie też konieczność założenia rachunku walutowego w banku, bez którego niemożliwy byłby obrót gotówką. Jeśli ktoś nie radzi sobie z komputerem i Internetem, niestety nie będzie w stanie skorzystać z usług e-kantoru. Problem może pojawić się też z nieobsługiwaniem potrzebnej waluty, bo większość e-kantorów oferuje tylko kilka głównych typu euro, frank, dolar czy funt.

Jak wybrać kantor internetowy?


Na stronie https://e-kursy-walut.pl/kantory-internetowe/ dostepna jest lista najpopularniejszych kantorów internetowych wraz z aktualnymi kursami. Liczba kantorów internetowych cały czas rośnie, dzięki czemu można znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę. Trzeba jednak pamiętać, że e-kantory aktualizują kursy wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego trzeba śledzić zmiany. Na uwadze powinno się mieć przede wszystkim wielkość spreadów walutowych, szczególnie jeśli ktoś regularnie wymienia większe kwoty. Przyjrzeć trzeba się też samej platformie pod kątem funkcjonalności, intuicyjnej i prostej obsługi oraz dodatkowych opcji typu szybkie przelewy zagraniczne, karta wielowalutowa itd. Zawsze trzeba zapoznać się z regulaminem i zasadami wymiany walut. Na uwadze powinno się mieć wysokość kursów walut i częstotliwość ich aktualizacji, minimalną i maksymalną kwotę transakcji, opłaty dodatkowe, obsługiwane banki. Bezpieczny kantor internetowy posiada specjalne certyfikaty wydane przez KNF. Godnymi polecenia kantorami internetowymi są: Cinkciarz.pl, Internetowykantor.pl, Walutomat, mKantor, Liderwalut.pl, Citi Kantor, Trejdoo. Wiele banków ma swoje własne e-kantory: PKO, mBank czy Alior Bank.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.