Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Spotkanie z Michałem Foggiem już za nami! (zdjęcia)

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się spotkanie z prawnukiem Mieczysława Fogga - piosenkarzem, który śpiewał barytonem lirycznym w okresie międzywojennym oraz przez kilka dziesięcioleci po zakończeniu II wojny światowej. 

2021/12/spotkanie-z-michalem-foggiem-juz-za-nami-fot-ostrowmaz24-jpg_61cc1c19bcf90

Spotkanie odbyło się we wtorek 28 grudnia o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. 11 Listopada 8. Podczas spotkania z Michałem Foggiem - prawnukiem artysty, prezentowane zostały prywatne zdjęcia Mieczysława Fogga z dodatkiem opowieści, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Michał Fogg w sposób prosty i zrozumiały opowiadał wszystkim słuchaczom o swoim pradziadku. Przywołał zabawne historie z życia Mieczysława Fogga, jak i te bardziej poważne, opowiedział również o pracy mężczyzny w Polskich Kolejach Państwowych i o tym czym tam się zajmował. Z opowieści dowiedzieliśmy się również, że Mieczysław Fogg śpiewał w chórze kościelnym, a następnie na ślubach i pogrzebach.

Mieczysław Fogg zadebiutował jako piosenkarz w Chórze Dana, następnie z chórem występowali na całym świecie. Po odejściu z Chóru Dana występował jako solista oraz zwyciężył w w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia. Był on pierwszym polskim artystą estradowym, którego występ nadała Telewizja Polska.

Natomiast podczas II wojny światowej za zgodą władz Podziemnej Polski występował w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Wziął udział w powstaniu warszawskim jako żołnierz Armii Krajowej. Jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców oraz mieszkańców Warszawy. Mieczysław śpiewał w szpitalach, na barykadach i schronach.

Po wojnie prowadził własną kawiarnię artystyczną oraz kierował wytwórnią płyt gramofonowych, jednak obie firmy zostały upaństwowione przez władze komunistyczne, a niedługo po tym zakończyły swoją działalność. Mieczysław Fogg po raz drugi zwyciężył w plebiscycie Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza roku.


Zobacz gazetkę Lidla

Zobacz zdjęcia: Spotkanie z Michałem Foggiem już za nami! (zdjęcia)

1/35
2/35
3/35
4/35
5/35
6/35
7/35
8/35
9/35
10/35
11/35
12/35

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.