Opublikowano . Powiat ostrowski | Firmy i instytucje | ZUS


Ostatnie lato z bonami turystycznymi

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego mogą to zrobić do końca kwietnia. Bonem można zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym.

2021/08/wakacje-fot-freepik-jpg_6128c51f190dd Zdjęcie ilustracyjne

W województwie mazowieckim, jak wynika z najnowszych danych, rodzice aktywowali już ponad pół miliona bonów turystycznych. Jest to największa ilość w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wygenerował tutaj niemal 660 tys. bonów. Oznacza to, że 76 proc. uprawnionych skorzystało już z dopłaty do usług turystycznych lub ma zamiar niedługo z takowych skorzystać. Kwota, na którą opiewają aktywowane bony na Mazowszu, to ponad 440 mln złotych.

Około 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce przyjmuje płatności bonami turystycznymi.

Bon turystyczny wynosi 500 złotych na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością
1000 złotych. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus
w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między
19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku.

Rodzice, którzy nie wykorzystali do tej pory bonu turystycznego, mogą to zrobić do końca września tego roku. Mogą nim zapłacić na przykład za pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. W niektórych przypadkach opłacą nim także jednodniową wycieczkę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, znajduje się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej www.pot.gov.pl.

Realizacja tego świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, z której korzysta już ponad 10 mln osób. Od 1 sierpnia 2020 roku rodzic dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE ZUS uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon. Następnie rodzic otrzymuje kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem.

Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS-ie.
Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: 22 11 22 111.

Zobacz gazetkę Lidla

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.