Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


6 sposobów na zabezpieczenie domu przed pożarem w Ostrowi Mazowieckiej

Ogień to straszny żywioł, który potrafi odbierać ludziom życie i niszczyć wszystko, co napotka na swojej drodze. Wie to każdy, jednak mimo to pożary nie są rzadkością. Dzieje się tak przez zaniedbania, nieostrożność lub nagłe usterki. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby na wszystkich frontach wyeliminować ryzyko wybuchu pożaru. Jak to zrobić? Przeczytaj tekst i zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

2022/07/20220704114813-download-kopia-jpg_62c2bb51d1beb

Zadbaj o podstawy i edukację dzieci

Aby ograniczyć ryzyko pożaru, należy zachować czujność. Mowa o odpowiedzialnym zachowaniu, a więc o utrzymywaniu higieny pracy w kuchni, czystości sprzętów kuchennych i przestrzeni wokół planików czy piekarnika. Rozmyślnie należy postępować również z resztkami zapałek, niedopałkami papierosów, świecami czy materiałami łatwopalnymi. Trzeba unikać lekkomyślnego zachowania podczas palenia w kominku bądź piecu. Ostrożni powinni być dorośli, ale i dzieci, dlatego już od najmłodszych lat warto postawić na edukację i wdrażanie reguł bezpiecznego postępowania.

Zabezpieczenie potencjalnie ryzykownych elementów przed dziećmi

Dzieci należy edukować, ale nie można zapomnieć, że ciekawość najmłodszych rządzi się swoimi prawami. Zresztą maluch może sprowadzić na siebie niebezpieczeństwo, zanim zacznie w pełni rozumieć przekazywane mu informacje. Aby zadbać o ochronę dziecka i domu, warto zabezpieczyć newralgiczne miejsca lub uniemożliwić podopiecznemu dostęp do nich. Chodzi np. o pokrętła piekarnika, kuchenkę gazową czy salonowy kominek.

Regularne czyszczenie kominków i pieców

Możliwość rozpalenia ognia w kominku to przyjemność, ale i mnóstwo obowiązków. Podobnie jest w przypadku pieca. Podstawową zasadą, której trzeba przestrzegać, jest pilnowanie terminów przeglądów i regularne czyszczenia kominów z zalegającej sadzy. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do powstania pożaru i często są powodem zatrucia domowników czadem. Prawo mówi o konieczności prowadzenia przeglądów raz do roku. W przypadku ogrzewania budynku węglem należy robić to co około 3 miesiące.

Instalacje a systematyczne przeglądy

Kolejną przyczyną pożarów są awarie dotyczące instalacji grzewczych, elektrycznych czy gazowych. I tutaj systematyczne przeglądy stanowią o bezpieczeństwie obiektu i jego mieszkańców. Do wybuchu pożaru doprowadzić może także spięcie w gniazdku czy usterka sprzętu elektronicznego, dlatego zawsze korzystaj jedynie z tych urządzeń, których stan techniczny nie wzbudza żadnych podejrzeń. Ostrożność zachowaj też podczas obsługi przewodów, rur, kabli czy gniazdek i pamiętaj, aby w razie wykrycia nieprawidłowości nie działać na własną rękę, a wezwać specjalistów.

Montaż jakościowych czujników przeciwpożarowych

Należy zrobić wszystko, żeby zminimalizować ryzyko pożaru, ale jednocześnie warto zaopatrzyć się w urządzenia wczesnego ostrzegania, które bezzwłocznie poinformują o zaistniałym niebezpieczeństwie. W związku z tym w domu powinny znaleźć się czujki dymu i poszczególnych instalacji oraz sensory wykrywające zabójczy czad. Takie systemy dają szansę na minimalizację strat, a przede wszystkim uratowanie życia i zdrowia.

Wykup ubezpieczenie

Choć ubezpieczenie mieszkania (sprawdź na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/) samo w sobie nie chroni przed pożarem, to pozwala na uzyskanie odszkodowania z tytułu powstałych w jego efekcie szkód. Dobierając polisę, dokładnie sprawdź, jakie ryzyka obejmuje i precyzyjnie określ sumę ubezpieczeniową, bo od niej zależy wysokość ewentualnej rekompensaty.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.