Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Inne


Inspirujące wykłady i rozmowy na konferencji pn. "Odpowiedzialni społecznie" (zdjęcia)

W Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja pn. "Odpowiedzialni społecznie", na której mieliśmy okazję wysłuchać interesujących wykładów i rozmów na panelu dyskusyjnym.

2022/11/konferencja-odpowiedzialni-spolecznie-fot-ostrowmaz24-jpg_636ce491bf8af

W środę 9 listopada o godz. 10.00 w Starej Elektrowni rozpoczęła się konferencja pn. "Odpowiedzialni społecznie", której organizatorami byli m.in. Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka, Miejski Ośrodek Samopomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Miejska Świetlica Socjoterapeutyczna oraz Spółdzielnia Socjalna. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez wojewodę mazowieckiego. Początek spotkania przebiegł od przywitania wszystkich przybyłych gości oraz od przemówień zaproszonych osób.

-Tego rodzaju konferencji Ostrów Mazowiecka nie organizowała, to jest dla nas pierwsze tego rodzaju zadanie realizowane. Jak wyjdzie? Zobaczymy. [...] Zasadniczy cel to chęć bliższego poznania się oraz usłyszenia od Państwa przez nas, naszą administrację, administrację samorządu miasta Ostrowi Mazowieckiej, kilku słów, kilku wypowiedzi, czy kilkunastu, czy kilkudziesięciu o tym, jak Państwo to widzicie, politykę społeczną, jak Państwo na to patrzycie?- mówił burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer.

Po wypowiedziach zaproszonych gości przeszliśmy od razu do pierwszego wykładu, który poprowadził prof. Mirosław Grewiński, rektor uczelni Janusza Korczaka w Warszawie, na temat "Deinstytucjonalizacji usług społecznych w wymiarze lokalnym". Opowiedział nam m.in. o: wyzwaniach systemowych przejścia na nowy paradygmat, wyzwaniach związanych z rozumieniem czym jest, a czym nie jest DI - semantyka, wyzwaniach oszacowania ryzyk i perspektyw DI, wyzwaniach określenia strategii i planów rozwoju środowiskowych US, wyzwaniach kompetencyjnych i nowych profesji oraz wyzwaniach dla lokalnej PS.

Po inspirującym wykładzie prof. Grewińskiego przyszedł czas na kolejny poprowadzony przez Rafała Krenz, w którym poruszył temat: "Centra usług społecznych - przyszłość pomocy społecznej". Rafał Krenz związany jest z Laboratorium Ekonomii Społecznej na Uniwersytecie Warszawskim, jest również ekonomistą oraz filozofem, czy też szkoleniowcem. Mieliśmy okazję posłuchać o: wyzwaniach przyszłości, przyszłością między utopią a dystopią, centrach usług społecznych, przyszłości pokolenia "Z" i społecznościach przyszłości.

Część tej dyskusji podsumował burmistrz miasta Ostrów Mazowiecka, Jerzy Bauer, który przybliżył nam temat "Społecznie odpowiedzialnej Ostrowi Mazowieckiej". Wysłuchaliśmy wystąpienia burmistrza, w którym zawarł m.in.: praktykę zrównoważonego rozwoju w samorządzie oraz instytucje lokalnej polityki społecznej. Po wypowiedzi burmistrza osoby z publiczności mogły zabrać głos lub zadać nurtujące pytania. Następnie wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na krótką przerwę na kawę.

Chwila odpoczynku pozwoliła zebrać siły uczestnikom, jak i prowadzącym. Kiedy przerwa dobiegła końca rozpoczęto drugą część konferencji "Odpowiedzialni społecznie", na którą zaplanowany był jeszcze jeden wykład w wykonaniu Anny Brzezińskiej oraz panel dyskusyjny. Anna Brzezińska jest na co dzień dyrektorem OPS Praga Południe i przewodniczącą Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Mazowieckiego. Na swoim wykładzie omówiła temat "Wizerunku i promocji w pomocy społecznej".

Następnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny poprowadzony przez prof. Mirosława Grewińskiego. Uczestnikami rozmów byli: ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas diecezji łomżyńskiej, Rafał Krenz, Anna Katarzyna Kolasińska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej, Mariusz Pieńkos, kierownik Ostrowskiej Spółdzielni Socjalnej, Łukasz Wachowski - przedstawiciel MOWES. Panel został zatytułowany "Instytucje publiczne - sektor pozarządowy i przedsiębiorcy. Konieczna współpraca w zakresie lokalnej polityki społecznej". Do końca spotkania goście rozmawiali na podany temat, rozprawiając i wymieniając się spostrzeżeniami oraz doświadczeniami w tym zakresie.

Kiedy rozmowy dobiegły końca przyszedł czas na obiad przygotowany dla wszystkich gości oraz serdeczne podziękowania i pożegnanie. Po spożytym posiłku oficjalnie zakończono konferencję pn. "Odpowiedzialni społecznie".

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Inspirujące wykłady i rozmowy na konferencji pn. "Odpowiedzialni społecznie" (zdjęcia)

1/56
2/56
3/56
4/56
5/56
6/56
7/56
8/56
9/56
10/56
11/56
12/56

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.