Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Propozycje na spotkanie z przyjaciółmi

Lubimy się spotykać w mniejszym czy też większym gronie, plotkować, wspominać, planować, grać w planszówki czy oglądać mecze. Gdy nadchodzi weekend, często udajemy się do przyjaciół, czy znajomych, by razem posiedzieć i miło spędzić czas. Na popularności zyskują też spotkania tematyczne, czyli z motywem przewodnim, podporządkowanym jakiemuś wydarzeniu, porze roku, krajowi czy kuchni. Często też zdarza się, że idąc do kogoś w odwiedziny, zabieramy samodzielnie przygotowane potrawy, bądź przekąski, a taka „składkowa” impreza znacząco odciąża budżet – oraz czas – gospodarzy. Dzisiaj więc w naszym menu zagości kilka potraw zza wschodniej granicy. Możecie je przygotować na przyjęcie gości albo zabrać ze sobą do przyjaciół.

2022/11/spotkanie-z-przyjaciolmi-jpg_637f3850c0e8e

Coś na słodko

„Słodkie” musi być na prawie każdej imprezie, czy będzie ona organizowana dla maluszków, czy dla dorosłych. Oczywiście gorąco przypominamy, że przy jedzeniu słodyczy wskazany jest umiar i opanowanie, zwłaszcza jeśli dotyczy to dzieci. Jednak troszkę... nie powinno zaszkodzić. Ciekawą propozycją może być ukraińska chałwa. Na Bliskim Wschodzie wytwarza się ją głównie z ziaren sezamu (chociaż nie tylko), jednak na wschodzie wykorzystuje się do tego ziarna słonecznika. Ma więc trochę inny smak i konsystencję, ale nadal jest to jeden z najbardziej popularnych przysmaków w tych rejonach. Zresztą, prawdę mówiąc, na Ukrainie słodyczy się je sporo, w tym takie, które nie są spotykane w Polsce (jak zefirki). Często robi się je samodzielnie, np. wykorzystując mleko zagęszczone do domowej masy kajmakowej, lodów, ciast i kremów.

Coś na słono

Kolejna propozycja może być bardzo dobrze przyjęta zwłaszcza przez męskie grono. Szczególnie w przypadku, jeśli na spotkaniu będziecie degustować trunki wysokoprocentowe. Ukraina to bowiem kraj, który słoniną stoi. Jest to – bez krztyny przesady – potrawa narodowa. Zajadają się nią już dzieci, a później nie wychodzi z menu, w przeróżnych postaciach i formach. Jako omasta, tłuszcz do smażenia, skwarki, składnik nadzienia. Sało je się także bardzo chętnie w cieniutkich plasterkach, których słoność idealnie wpasowuje się w ostry smak alkoholu. Analogicznie świetnym pomysłem będzie położenie na stół miseczki z suszonymi rybami. Najlepiej żuć je powoli, czując, jak intensywny smak, przemieszany z solą, rozchodzi się po ustach.

I coś do picia

Alkohole ukraińskie najczęściej kojarzy się z wódką, co oczywiście ma swoje uzasadnienie, ale nie pokazuje pełni potencjału tego kraju. Bardzo popularne jest także piwo, zarówno z dużych browarów, jak i kraftowe, często zresztą sprzedawane w dużych butlach z plastiku. Cenione są także wina lokalne, które jednak rzadko znajdziemy na półkach. Chcąc je nabyć należy raczej skierować się do internetowego sklepu z żywnością ukraińską jak Foodex24.pl. Też raczej tylko tam do dostania jest kultowa wręcz woda Borjomi. To naturalna woda mineralna ze złóż, która mają półtora tysiąca lat. Mocno nasycona pierwiastkami i minerałami i uważana za jedną z najzdrowszych na świecie.

Artykuł sponsorowany