Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Firmy i instytucje | ZUS


Już od 1 lutego można składać wnioski o 500+

Od 1 lutego br. rodzice i opiekunowie, którzy pobierają świadczenie z programu "Rodzina 500+" mogą składać wnioski na kolejny okres świadczeniowy. Wniosek można złożyć również w aplikacji mZUS.

2020/07/zus-jpg_5f216a2fe2ba4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 lutego 2023 roku zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Wniosek można złożyć również w aplikacji mZUS.

- Świadczenie wychowawcze 500 + przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Przyjmowanie wniosków na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 lutego 2023 roku. Żeby otrzymać świadczenie trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. - Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety). Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, złożyć przez portal Emp@tia albo bankowość elektroniczną - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Każdy prawidłowo złożony wniosek w terminie między 1 lutym, a 30 kwietnia 2023 roku sprawi, że pieniądze
trafią do zainteresowanych do 30 czerwca. W przypadku wniosku złożonego w maju ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 roku wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.

- Tylko w 2022 roku ZUS przyznał świadczenie wychowawcze na 8 milionów dzieci i przekazał łączną kwotę
rodzicom i opiekunom w wysokości 21,7 mld zł. W województwie mazowieckim wypłacono łącznie prawie 3,5 mld zł na 1,3 mln dzieci - dodaje rzecznik.

Wniosek o 500+ w aplikacji mZUS

Od 1 lutego 2023 roku wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy można złożyć w aplikacji mZUS na swoim telefonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

- Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już
wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na
podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować - informuje rzecznik.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym
cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku
powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np.
karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U.
Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

W 2022 roku w powiecie ostrowskim przyznano 13 tys. 758 świadczeń wychowawczych, a kwota wypłaconych świadczeń wychowawczych wyniosła 38 mln 236 tys. 697.50 złotych.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.