Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Zanurz się w historii - Prelekcja prof. Jana Żaryna o kard. Wyszyńskim i rtm. Pileckim

Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty zaprasza na spotkanie z prof. Janem Żarynem! Profesor Żaryn wygłosi prelekcję na temat kard. S. Wyszyńskiego i rtm. W. Pileckiego jako dwóch postaci służących Polsce.

2023/05/prelekcja-profesora-jana-zaryna-fot-stowarzyszenie-ludzie-z-pasja-png_646c78df04f73 Fot. Stowarzyszenie "Ludzie z pasją"

Klub Dyskusyjny im. Tomasza Merty zaprasza na wyjątkowe spotkanie, które odbędzie się w czwartek 25 maja o godzinie 17.00 w Starej Elektrowni. Tego wieczoru będziemy mieli okazję gościć jednego z najbardziej cenionych historyków w Polsce - profesora Jana Żaryna, który wygłosi fascynującą prelekcję pt. "kard. S. Wyszyński i rtm. W. Pilecki - dwie drogi w służbie Polsce". Profesor Jan Żaryn to znakomity naukowiec, specjalizujący się w dziedzinie nauk humanistycznych i historii. Posiada bogate doświadczenie jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytecie Warszawskim oraz jako nauczyciel historii w warszawskich szkołach średnich. Były pracownik Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie pełnił funkcję dyrektora Biura Edukacji Publicznej. Od lat angażuje się w obywatelskie ruchy działające na rzecz upamiętniania historii i jest członkiem władz szeregu organizacji i inicjatyw pozarządowych.

Profesor Jan Żaryn jest również redaktorem naczelnym miesięcznika "wSieci Historii" od 2013 roku. Jest autorem wielu książek i licznych artykułów publikowanych w renomowanych czasopismach. Jego specjalizacją są dzieje najnowsze Polski, zwłaszcza historia Kościoła katolickiego w XX wieku, dzieje obozu narodowego i chadeckiego, polityczna emigracja po 1945 roku oraz stosunki polsko-żydowskie w XX wieku.

W 2009 roku za swoje "wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski" profesor Jan Żaryn został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jego wkład w kulturę i badania naukowe został również uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Dodatkowo Jan Żaryn był senatorem RP, a od 2020 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Jego szerokie spektrum zainteresowań i bogate doświadczenie gwarantują niezwykle interesujące i pouczające wystąpienie podczas spotkania.

Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję zgłębić historię dwóch wybitnych postaci, które odegrały istotną rolę w służbie Polsce. Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, oraz rotmistrz Witold Pilecki, bohater walki o niepodległość, reprezentują dwie różne drogi oddania się ojczyźnie, ale jednocześnie stanowią wyjątkowe przykłady patriotyzmu i poświęcenia.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.