Opublikowano . Powiat ostrowski | Kultura i rozrywka | Inne


Andrzejewo promuje ekologię. Piknik rodzinny wprowadza dzieci w świat ochrony środowiska

Na boisku sportowym w Andrzejewie odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Piknik oferował wiele atrakcji, które miały na celu edukację ekologiczną. Wśród nich znalazła się Ekologiczna Olimpiada, warsztaty sokolnicze, warsztaty kulinarne i wiele innych!

2023/06/ekologiczny-piknik-rodzinny-w-andrzejewie-fot-urzad-gminy-andrzejewo-jpg_647ddc46db68f Fot. Urząd Gminy Andrzejewo

W piątek 2 czerwca na boisku sportowym przy ul. Krzyckiego w Andrzejewie, odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Andrzejewie, Ołdakach-Polonii i Starej Ruskołęce. Dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, młodzież miała okazję dowiedzieć się więcej o ekologii i ochronie środowiska. Oficjalnego otwarcia i powitania wszystkich zgromadzonych dokonała wójt gminy Andrzejewo, Beata Ponichtera, oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Andrzejewie, Wojciech Strzeszewski. Ten festiwal edukacyjny miał na celu zapoznanie młodzieży z aspektami ekologii poprzez różnorodne atrakcje.

Młodzież uczestniczyła m.in. w spotkaniu z pracownikiem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej z siedzibą w Zambrowie, który opowiedział zgromadzonym, co dzieje się z wyrzuconymi odpadami. Omówione zostały również zasady prawidłowej segregacji oraz recyklingu i korzyści z niego płynące. Ponadto, w programie znalazła się Ekologiczna Olimpiada, czyli zabawy na świeżym powietrzu z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Uczniowie mieli okazję do praktycznego zastosowania wiedzy na temat segregacji odpadów, jak również rozwijania swojej kreatywności poprzez zabawy z użyciem pustych puszek czy kartonów. Ciekawym punktem programu była również akcja "Identyfikacja", podczas której policja znakowała rowery dzieci. Ten punkt programu promował jazdę na rowerze jako środek transportu przyjazny dla środowiska.

Podczas pikniku odbyła się także akcja "Wymień odpady na nasiona roślin miododajnych przyciągających pszczoły". Każdy uczeń, który przyniósł nakrętki z tworzywa sztucznego bądź puszki aluminiowe, mógł wymienić je na nagrodę - torebkę nasion, które następnie będzie mógł wysiać w swoim ogródku lub na łące. Zajmujące warsztaty sokolnicze pozwoliły uczestnikom na poznanie życia i zasad ochrony ptaków drapieżnych, a także na dyskusję na temat biologicznej eliminacji szkodników roślin i zwierząt, korzyści płynących z występowania w ekosystemie ptaków drapieżnych oraz ochronie gatunków zagrożonych. Punkt informacyjny programu "Czyste powietrze", obsługiwany przez pracownika Urzędu Gminy w Andrzejewie, dostarczał ważnych informacji na temat potrzeby termomodernizacji budynków oraz o możliwości skorzystania z pomocy w złożeniu wniosku o dofinansowanie.

Piknik oferował również warsztaty kulinarne "Ekologiczne i zdrowe przekąski i koktajle", podczas których uczestnicy pod okiem profesjonalnej kucharki, dietetyczki oraz uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie przygotowywali i spożywali owocowo-warzywne koktajle i przekąski. Dodatkowo uczniowie mieli okazję do tworzenia domowych ekologicznych środków czystości oraz ekokosmetyków bezpiecznych dla środowiska, a animacje dla dzieci prowadzone przez animatorów dostarczały zabawy i radości dla najmłodszych uczestników. Na zakończenie dnia, wszyscy uczestnicy pikniku mogli cieszyć się ciepłym posiłkiem, zdrowymi napojami oraz owocami, podkreślając znaczenie zdrowego odżywiania dla ochrony środowiska.

Szkoła Podstawowa w Andrzejewie ma nadzieję, że Ekologiczny Piknik Rodzinny sprawił radość wszystkim, którzy w nim uczestniczyli. Honorowy patronat nad piknikiem objęła Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. Ten inspirujący event łączył zabawę z nauką, promując ważne kwestie ochrony środowiska i ekologii. Wydarzenie to przypomniało wszystkim o naszej odpowiedzialności dla przyszłych pokoleń i o potrzebie dbania o naszą planetę.

Dołącz do newslettera

* pole wymagane

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz informacji handlowych drogą elektroniczną od ostrowmaz24.pl. Przetwarzanie danych osobowych odbywać się będzie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 roku oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO). Podanie danych jest dobrowolne, jednakże niezbędne do realizacji celów związanych z przesyłaniem newslettera oraz informacji handlowych. Przysługuje mi prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.