Opublikowano . Mazowieckie | Kultura i rozrywka | Kino


Współfinansowani przez Mazowsze "Chłopi" polskim kandydatem do Oscara!

Ekranizacja powieści Władysława Stanisława Reymonta z szansą na Oscara. Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że polskim kandydatem do najważniejszej nagrody filmowej będzie współfinansowany przez samorząd województwa mazowieckiego film "Chłopi" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Produkcja otrzymała środki w wysokości ponad 300 tys. zł w ramach Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego.

2023/09/realistyczna-nagroda-ze-swiatlami-zlotym-konfetti-i-trofeum-z-figurka-trzymajaca-gwiazde-ilustracji-1284-55118-jpeg_6514282b8982b

"Chłopi" są ekranizacją wyróżnionej Nagrodą Nobla w 1924 roku powieści Władysława Stanisława Reymonta pod tym samym tytułem. Jest to już trzecia pełnometrażowa adaptacja dzieła polskiego pisarza. Najnowsza ekranizacja "Chłopów" to film animowany, utrzymany w estetyce polskich malarzy XIX i XX wieku. Prace malarskie nad filmem trwały pięć lat. Ponad stu artystów w Polsce, Ukrainie, Serbii i na Litwie tworzyło obrazy olejne na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Powstało ich w sumie 80 tysięcy. W 2020 roku produkcja uzyskała wkład koprodukcyjny z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego w wysokości 307 500 zł.

Film "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana otrzymał rekomendację polskiej komisji oscarowej i będzie oficjalnym kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Produkcja swoją światową premierę miała podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie otrzymała pozytywne recenzje międzynarodowych krytyków.

Oscary zostaną wręczone 10 marca 2024 roku w Los Angeles. 23 stycznia przyszłego roku poznamy listę nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a już 21 grudnia 2023 roku zobaczymy pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których zostaną wybrani nominowani.

Mazowsze stawia na polską kinematografię

W ramach corocznego konkursu koprodukcyjnego Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy wsparł do tej pory ponad 100 filmów, w tym "Zimną wojnę", która w 2019 r. otrzymała aż trzy nominacje do Oscara w kategoriach: najlepszy reżyser, najlepszy film nieanglojęzyczny i najlepsze zdjęcia. Inne nagradzane w krajowych i zagranicznych konkursach filmy współfinansowane przez samorząd Mazowsza to m.in. "Ostatnia rodzina", "Film balkonowy", "Śniegu już nigdy nie będzie", "Body/Ciało", "Kos", "Pianoforte", "Pisklaki" czy "Kobieta na dachu".

Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy istnieje od 2010 roku w ramach Mazowieckiego Instytutu Kultury - jednostki prowadzonej i finansowanej przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego rolą jest wspieranie projektów filmowych, zarówno fabularnych, dokumentalnych, jak i animowanych realizowanych na Mazowszu. Raz w roku fundusz ogłasza konkurs na udział w produkcji filmowej. Warunkiem udziału jest powiązanie produkcji filmowej z województwem mazowieckim, m.in. przez miejsca realizacji filmu, tematykę czy udział w jego realizacji twórców i przedsiębiorców z regionu, a także wysokość budżetu wydatkowanego na Mazowszu. W tym roku została ogłoszona 13. edycja konkursu, którego budżet wyniósł łącznie 2,6 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

 

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.