Opublikowano . Mazowieckie | Firmy i instytucje | ZUS


Nowa opcja w aplikacji mObywatel. Skorzystają z niej emeryci i renciści

Osoby pobierające emerytury i renty mogą posługiwać się mLegitymacją. Wystarczy dodać ją w aplikacji mObywatel.

2023/10/2023-10-30-nowa-opcja-w-aplikacji-mobywatel-skorzystaja-z-niej-emeryci-png_653f61e4e4169 Fot. ZUS

To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie.

- ZUS wystawia mLegitymacje automatycznie wszystkim klientom, którzy nabywają prawo do emerytury lub renty. Nie trzeba składać wniosku czy też umawiać się na wizyty w celu wydania dokumentu. Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfona potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Elektroniczną wersję legitymacji można zainstalować np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

- Aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty - dodaje rzecznik.

Dzięki mLegitymacji w telefonie emeryt lub rencista może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne.

Elektroniczny dokument pobrać mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS wniosek o jej wydanie (na formularzu o symbolu ERL). Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno plastikowej, jak i elektronicznej.

Każda dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej karty jest aktualna zgodnie z terminem ważności. Jak podaje ZUS, w pierwszym półroczu tego roku mLegitymację pobrało prawie 431,5 tysiąca osób.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.