W sobotę, 27 stycznia 2024 roku, w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się V Zimowe Ptakoliczenie. Akcja została zorganizowana przez Ostrowskie Stowarzyszenie Ludzie z Pasją we współpracy z Urzędem Miasta Ostrów Mazowiecka i Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.
Mimo chłodnej aury, na miejsce zbiórki stawili się liczni pasjonaci przyrody, w tym młodzież ze szkół podstawowych. W sumie w akcji wzięło udział 17 osób. Trasa spaceru ornitologicznego wiodła przez osiedla bloków, domów jednorodzinnych, aż na polne obrzeża miasta. Uczestnicy mieli okazję obserwować 13 gatunków ptaków, spośród których najliczniej reprezentowane były kawka (164 osobniki), gawron (82 osobniki), gołąb miejski (40 osobników) oraz bogatka (15 osobników). Po drodze spotkano również kota, drapieżnika często polującego na różne ptaki, o czym również trochę opowiedziano.
Przewodnikiem podczas wycieczki był ornitolog i nauczyciel Kopernika Paweł Cieśluk, który udzielał uczestnikom cennych informacji o ptakach. Warto wspomnieć, że podobnie jak w roku ubiegłym organizator zapewnił wszystkim uczestnikom lornetki oraz lunetę. Pan Cieśluk miał przy sobie także książeczkę, w której pokazywał od czasu do czasu rysunki i opisy różnorodnych gatunków ptaków. Tuż po akcji liczenia ptaków, członkowie Stowarzyszenia Ludzie z Pasją wykonali przegląd i czyszczenie wywieszonych ptasich budek lęgowych w Ostrowi Mazowieckiej.
Akcja Zimowego Ptakoliczenia odbywa się w ostatni weekend stycznia w całej Polsce. Jej celem jest obserwacja i liczenie ptaków spędzających zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Dzięki zebranym danym, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przygotowuje zestawienie najliczniej spotykanych ptaków o tej porze. Natomiast dzieci i młodzież, które wzięły udział w wydarzeniu dowiedziały się czegoś nowego lub uzupełniły swoją wiedzę na temat lokalnego ptactwa w przyjemny i ciekawy sposób.
Dopasuj dla mnie
Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.
Informacja: zapisujemy wyłącznie wybór tematów w pamięci przeglądarki (localStorage). Możesz wyłączyć w każdej chwili.
Wybraliśmy dla Ciebie
Bądź pierwszy! Dodaj komentarz
Twoja opinia pomaga być na bieżąco
Dodając komentarz, akceptujesz regulamin komentowania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.
Rozpocznij dyskusję – napisz pierwszy komentarz poniżej.