Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Cuda Ostrowi - Muzeum pamięci: Oddanie hołdu Witoldowi Pileckiemu w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

W Ostrowi Mazowieckiej znajduje się Muzeum Dom Rodziny Pileckich, które upamiętnia postać rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych bohaterów Polski. Pilecki dobrowolnie dał się osadzić w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, aby zebrać informacje o tym miejscu i przekazać je dowództwu AK. Z obozu uciekł, a po wojnie został skazany na śmierć i stracony przez komunistyczne władze.

2024/03/cuda-ostrowi-muzeum-dom-rodziny-pileckich-jpg_65f2c558eb8ea

Muzeum Domu Rodziny Pileckich, zlokalizowane w odrestaurowanym domu rodzinnym Marii Pileckiej, opowiada historię nie tylko rotmistrza, ale także jego żony, będąc jednocześnie ważnym centrum edukacyjnym i kulturalnym. Warto zaznaczyć, iż jest to jedyne muzeum w Polsce, poświęcone temu bohaterowi narodowemu. Eklektyczna architektura domu z 1890 roku, teraz zapisana w rejestrze zabytków, stanowi doskonałe tło dla wystaw i wydarzeń, które przybliżają odwiedzającym nie tylko historię Pileckich, ale również ważne momenty polskiej historii.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej to instytucja kultury powołana w 2016 roku z inicjatywy samorządu miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Budynek został wybudowany w 1890 roku i jest przykładem architektury eklektycznej. W 2017 roku został wpisany do rejestru zabytków. Jego misją jest dokumentowanie, upamiętnianie i upowszechnianie w Polsce i na świecie wiedzy o życiu rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii, postaci wpisanych w historię miasta.

Muzeum mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej. Wybudowany przez jej ojca Konstantego Ostrowskiego, stał na brzegu gospodarstwa rolnego, zanurzony w pięknym ogrodzie. To tutaj przyszła na świat i wychowywała się Maria. Częstym jego gościem był sam Rotmistrz. W czasie wojny ten niewielki domek był miejscem spotkań Marii i Witolda. Podczas niemieckiej okupacji, Maria wraz z dziećmi znalazła tam bezpieczną przystań. Do tego miejsca płynęły myśli Witolda, niezależnie gdzie był i co robił. Były przy rodzinie, którą wszelkimi środkami starał się chronić.

W świetle prawa, Muzeum Dom Rodziny Pileckich zaczęło istnieć pod koniec 2016 roku. Wtedy ministerstwo i miasto, podpisały umowę w sprawie wspólnego prowadzenia instytucji kultury pod nazwą Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Inwestycja składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to przywrócenie pierwotnego charakteru domu jednorodzinnego żony Rotmistrza. Drugi to rozbudowa, przebudowa oraz zmiana sposobu użytkowania obiektu. Końcowym etapem było stworzenie od podstaw ogrodu na wzór niegdyś istniejącego. 

Dnia, 30 września 2019 roku zakończyła się budowa siedziby Muzeum, a 6 października 2019 roku nastąpiło uroczyste przekazanie kluczy do Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Kierownictwo powierzono Dorocie Socik, która pełniła funkcję od sierpnia 2017 roku. W październiku 2020 roku stanowisko to objął Karol Madaj. Natomiast obecnie funkcję Dyrektora sprawuje Karolina Kolbuszewska. Uroczyste otwarcie wystawy stałej "O Witoldzie i Marii Pileckich" miało miejsce 2 listopada 2022 roku.

Misją muzeum jest przedstawienie postaci Rotmistrza, opieka nad materialnymi i niematerialnym dziedzictwem związanym z jego życiem i działalnością, w tym promowanie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowej Rzeczypospolitej. Kolejnym zadaniem, jest dokumentowanie i upowszechnianie dziejów Ziemi Ostrowskiej i północno-wschodniego Mazowsza, w tym opieka nad zabytkami nieruchomymi Ostrowi Mazowieckiej.

Jako instytucja muzealna prowadzi zarówno projekty lokalne, jak i ogólnopolskie. Działalność Muzeum to także liczne projekty artystyczne, konkursy oraz wydarzenia i wykłady, mające na celu upamiętnianie ważnych rocznic historycznych.

Należy zaznaczyć, iż corocznie w okolicy 13 maja (rocznicy urodzin Witolda Pileckiego), Muzeum organizuje Święto Rotmistrza, podczas którego organizowane jest wiele atrakcji dla odbiorców w różnym wieku. W tym roku VIII Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego odbędzie się sobotę 18 maja, czyli również datę w którą przypada Noc Muzeów 2024. 

Muzeum Dom Rodziny Pileckich jest ważną placówką edukacyjną, która przybliża młodym ludziom postać jednego z największych bohaterów Polski. Jest to również miejsce pamięci o ofiarach Holocaustu i o wszystkich, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Cuda Ostrowi - Muzeum pamięci: Oddanie hołdu Witoldowi Pileckiemu w Ostrowi Mazowieckiej (zdjęcia)

1/50
2/50
3/50
4/50
5/50
6/50
7/50
8/50
9/50
10/50
11/50
12/50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.