Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Książka


"Ścieżki historii i tradycji" przeszła tym razem Pani Zofia Marianna Wróbel (zdjęcia)

W ostatni czwartek pasjonaci lokalnej historii spotkali się ponownie na I piętrze Miejskiej Biblioteki Publicznej w naszym mieście.

2024/02/mg-8162-jpg_65d337bca8d09

Drugie tegoroczne spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji" skupiło się na promocji książki "Wspomnienia i nie tylko... (1941-1960). Udrzyn - wieś w Puszczy Białej. Liceum Pedagogiczne w Pułtusku". Wśród gości tego wieczoru pojawiła się również autorka dzieła, Pani Zofia Marianna Wróbel. Zacznijmy może od tego, kim ona jest.


Pani Zofia M. Wróbel jest emerytowaną nauczycielką historii. Urodziła się w 1941 r. w Udrzynie, gm. Brańszczyk, gdzie wychowała się i ukończyła szkołę podstawową. W latach 1955-1960 kształciła się w Liceum Pedagogicznym w Pułtusku. Przez pierwsze sześć lat pracowała w Szkole Podstawowej w Dębinkach, przez następne czterdzieści w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku (1966-2006). Studiowała zaocznie na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1967 r. zdobyła tytuł magistra historii. Ważną rolę w jej życiu odgrywała (i odgrywa) działalność w Związku Nauczycielstwa Polskiego, m.in. pełniła funkcję prezesa Zarządu Oddziału nr 2 ZNP w Pułtusku (1994-2006). Od lat sześćdziesiątych XX w. związana jest z Pułtuskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym. Autorka monografii pt. Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku 1947-1997 oraz licznych tekstów okolicznościowych.

Wydarzenie rozpoczęła Pani Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz, która przywitała wszystkich zebranych w sali i przedstawiła autorkę, której po chwili oddała głos. Pani Wróbel opowiedziała co nieco o swoim nowym dziele, nakreśliła ogólny zarys objętej przez książkę tematyki i odczytała kilka ciekawszych jej fragmentów dla publiczności. Wytłumaczyła też m. in. tytuł książki. Na początek swojego wykładu dała też Pani Andruszkiewicz mały upominek, adekwatny dla prowadzonej przez nią i innych pracowników biblioteki działalności.

Nie zabrakło również przestrzeni do zabrania głosu przez gości, którzy mieli kilka pytań dla autorki na temat jej twórczości i fragmentów, które przeczytała na głos tego wieczoru. W trakcie tej całej prezentacji słuchali jednak czujnie i z cierpliwością tego, co twórczyni miała do powiedzenia na temat swojej książki. Niektórzy nawet już podczas wydarzenia zajrzeli do swoich kopii, ciekawi ich zawartości.

Na koniec, każdy uczestnik miał okazję wpisania się do księgi biblioteki oraz zakupienia własnego egzemplarza "Wspomnień i nie tylko...", z czego niektórzy chętnie skorzystali. Kolejne spotkanie z cyklu "Ścieżki historii i tradycji" było miłym sposobem na spędzenie swojego wieczoru w atmosferze lokalnej historii.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: "Ścieżki historii i tradycji" przeszła tym razem Pani Zofia Marianna Wróbel (zdjęcia)

1/30
2/30
3/30
4/30
5/30
6/30
7/30
8/30
9/30
10/30
11/30
12/30

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.