Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


Biblioteczną Akademię Klimatyczną odwiedziła Pani Julia Fiedorczuk (zdjęcia)

We wtorek, 5 marca w miejskiej bibliotece odbyło się spotkanie z nauczycielami i bibliotekarzami w ramach Akademii Klimatycznej. 

2024/03/warsztaty-o-srodowisku-webp_65eec9b961bac

Spotkanie miało miejsce w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, w sali na I piętrze. Wykład poprowadziła Pani dr hab. Julia Fiedorczuk - polska poetka, pisarka, tłumaczka, wykładowczyni, felietonistka i krytyczka literacka. Przed dniem wydarzenia zachęciła uczestników do zapoznania się z tytułami "Cyborg w ogrodzie", "Patyki, badyle" i "Alfabet", gdyż miały wpisać się w tematykę warsztatów. Ich celem było ukazanie, że literatura może pełnić istotną rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej uczniów oraz wszystkich miłośników czytania.

Wszystkich zebranych przywitała Pani Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz. O dalszym przebiegu wydarzenia niech wypowie się najpierw sam organizator:

 

- 5 marca w Miejskiej Bibliotece odbyło się kolejne wydarzenie w ramach Akademii Klimatycznej. Tym razem gościliśmy nauczycieli polonistów oraz bibliotekarzy z bibliotek publicznych i szkolnych na inspirujących warsztatach literackich o środowisku prowadzonych przez Julię Fiedorczuk - polską poetkę, pisarkę, tłumaczkę, felietonistkę i krytyczkę literacką.

Celem warsztatów było ukazanie, że literatura może pełnić istotną rolę w kształtowaniu świadomości ekologicznej uczniów oraz wszystkich miłośników czytania. Jak się okazuje odpowiednia literatura pomaga przeciwdziałać kryzysowi ekologicznemu, m.in. poprzez rozwijanie kompetencji językowych czy zmianę postaw poprzez alternatywne metafory i opowieści. Literatura poszukująca, zwłaszcza poezja, dostarcza alternatywnych metafor i opowieści, umożliwiając zmianę postaw. Przynosi radość i poczucie pełni życia, co jest kluczowe, aby utrzymać motywację do walki o zmiany - czytamy w relacji. 

 

W trakcie spotkania Pani Fiedorczuk posłużyła się prezentacją pt. "Literatura i Ekologia. Kształtowanie kompetencji ekologicznej w humanistyce". Zawierała ona różne cytaty, możliwe powody obecnego kryzysu klimatycznego, ważne pytania i pojęcia związane z tematem warsztatów, a nawet przykłady literatury pasującej do całej tematyki. Było to jednak tylko wspomożenie tego, o czym Pani Prowadząca również rozmawiała z gośćmi biblioteki tego dnia. Podała m. in. przykłady z twórczości Franza Kafki, jak np. "Przemiana" lub też "Moby Dick" Hermana Melville'a oraz wiele innych.

Pani Julia dzieliła się też z uczestnikami własnymi doświadczeniami z warsztatów skierowanych do różnych grup, co może być cenną inspiracją dla nich podczas prowadzenia własnych lekcji i podobnych spotkań.

Wręczenie upominku dla prowadzącej przez Panie Annę Dudę-Deptę i Agnieszkę Kaczmarek, wspólne zdjęcie na tle plakatu zapowiadającego warsztaty i wpisy do księgi zwieńczyły wtorkowe wydarzenie. Nauczyciele i bibliotekarze wyszli z niego dowiadując się czegoś nowego, uzupełniając i odświeżając obecną już wiedzę. Warsztaty przyniosły tego dnia ciekawą, kulturalną dyskusję na temat obecnych na świecie i lokalnie problemów naszej planety oraz literackich sposobów na uświadamianie ludzi o ich istnieniu.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Biblioteczną Akademię Klimatyczną odwiedziła Pani Julia Fiedorczuk (zdjęcia)

1/35
2/35
3/35
4/35
5/35
6/35
7/35
8/35
9/35
10/35
11/35
12/35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.