Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Inne


"Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach": Wieczór pamięci w bibliotece (zdjęcia)

Po raz kolejny, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej gościła pasjonatów historii podczas spotkania z cyklu "Ścieżki historii i tradycji".

2024/03/sciezki-historii-i-tradycji-07-03-jpg_65f02f5e13d02

Tym razem w role prowadzących wcielili się Państwo regionalista Andrzej Mierzwiński oraz mł. inspektor PP Kinga Badeńska - były Oficer Łącznikowy Policji przy Ambasadzie RP w Moskwie. Spotkanie nosiło tytuł "Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach".

Wszystkich zebranych przywitała Pani Dyrektor Jolanta Andruszkiewicz, która przedstawiła prowadzących historyczny wykład. Wśród gości znaleźli się m. in. lokalni mieszkańcy oraz przedstawiciele lokalnych władz i instytucji kultury. Zanim rozpoczęto wykład, z pomocą członka rodziny jednej z katyńskich ofiar zapalono też czerwony znicz w kształcie serca przed obrazem przedstawiającym miejsce hołdu dla zamordowanych w 1940 roku polskich policjantów.

 

- Spotkanie poświęcone było pamięci polskich policjantów - jeńców z Obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Wśród ofiar było kilkudziesięciu mieszkańców powiatu ostrowskiego.

Kinga Badeńska od 2000 r. uczestniczyła w przygotowaniu i organizacji uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Miednoje, współpracując z administracją obwodu twerskiego, dyrekcją Memoriału "Miednoje", opactwem Klasztoru im. św. Niła w Ostaszkowie oraz miejscową policją. Służyła również pomocą pielgrzymom z Polski. Po agresji Rosji na Ukrainę wróciła do kraju, gdyż uznana została za osobę niepożądaną na terenie Federacji Rosyjskiej - informują organizatorzy. 

 

Warto też dodać, że w trakcie tego wieczoru Pani Badeńska przekazała na ręce Pani Andruszkiewicz i Pana Burmistrza Jerzego Bauera ziemię ze zbiorowych mogił w Miednoje oraz replikę wizerunku Matki Boskiej wykonanego przez jeńców z Ostaszkowa. Całemu wydarzeniu towarzyszyła również wystawa dokumentująca prace prowadzone na miejscu zbrodni, artefakty tam znalezione oraz proces budowy Cmentarza w Miednoje.

W ramach wydarzenia, Pan Regionalista i Pani Inspektor przybliżyli i przypomnieli o ważnych, tragicznych wydarzeniach z historii naszego kraju w przystępny i ciekawy sposób z pomocą prezentacji i wystawy. Historyczny wykład pozwolił zadbać o to, żeby pamięć o tym ponurym, lecz istotnym rozdziale w polskiej historii nie została ogarnięta przez cień zapomnienia.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: "Granatowy Garnizon Ziemi Ostrowskiej w katyńskich grobach": Wieczór pamięci w bibliotece (zdjęcia)

1/45
2/45
3/45
4/45
5/45
6/45
7/45
8/45
9/45
10/45
11/45
12/45

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.