Opublikowano . Powiat ostrowski | Firmy i instytucje | ZUS


ZUS wypłaca kolejne trzynastki

Ponad 139 tys. świadczeniobiorców w województwie mazowieckim otrzymało już z ZUS-u tzw. trzynastą emeryturę na łączną kwotę prawie 198 mln zł. W całym kraju dodatkowe świadczenie trafiło do blisko 913 tys. emerytów i rencistów w łącznej kwocie ponad 1.6 mld zł. Kolejne terminy wypłat to 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia.

2020/08/zus-2-jpg_5f2a9879f16d8

Zakład Ubezpieczeń Społecznych trzynastą emeryturę wypłaca z urzędu razem ze świadczeniem za kwiecień. Aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku. Jeśli termin płatności świadczenia wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to świadczenie wypłacane jest wcześniej. Dlatego część emerytów i rencistów, których termin płatności świadczenia przypadał 1 kwietnia, otrzymała dodatkową gratyfikację przed Wielkanocą - informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

W województwie mazowieckim ZUS wypłacił 139.8 tys. trzynastek, na łączną kwotę prawie 198 mln zł. Do piątku trzynastkę otrzyma kolejne 182 tys. osób na kwotę 202.5 mln zł. W sumie do 15 kwietnia w województwie mazowieckim roczne świadczenie pieniężne otrzyma ponad 709.1 tys. osób na łączną kwotę 949.9 mln zł - dodaje rzecznik.

W tym roku trzynasta emerytura to 1780.96 zł brutto. Z dodatkowego świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna. Kwota netto trzynastki jest uzależniona od wysokości pobieranego świadczenia podstawowego. Na przykład przy emeryturze 1 tys. zł brutto, emeryt otrzyma na "rękę" 1 586.67 zł, a przy świadczeniu wynoszącym minimum 2.5 tys. zł brutto i więcej - 1 406.67 zł.

Aby otrzymać trzynastkę, należy mieć ustalone prawo do jednego ze świadczeń emerytalno-rentowych na dzień 31 marca tego roku i pobierać to świadczenie. Na dodatkowe pieniądze mogą liczyć osoby otrzymujące m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty
inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.