Opublikowano . Kraj i świat | Firmy i instytucje | ZUS


Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS

Nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Niewiele osób wie, że takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. 

2024/05/2024-05-09-nastolatek-tez-moze-miec-konto-na-pue-zus-jpeg_663c6e2c12362 ZUS

Konto na platformie internetowej PUE ZUS może mieć praktycznie każdy, zarówno osoba fizyczna, która chce sprawdzić swoje indywidualne konto emerytalne lub monitorować wpływ składek od pracodawcy, seniorzy, którzy otrzymują już emeryturę czy rentę z ZUS, jak i firmy. Co więcej, zgodnie z przepisami, od ubiegłego roku każdy, kto jest płatnikiem składek, musi obowiązkowo posiadać takie konto.

- Założenie profilu na PUE ZUS nie jest skomplikowane, a daje nam dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na naszym koncie w ZUS. Możemy monitorować wpływ składek do ZUS, możemy sprawdzać zwolnienia lekarskie, również poprzez konto na PUE możemy otrzymywać korespondencję z ZUS i składać wnioski o świadczenia, m.in. o świadczenie 800 plus – mówi Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

 

Swoje konto na PUE ZUS może mieć też nastolatek, który ukończył 13. rok życia. - Niewiele osób o tym wie, że taki profil może posiadać niepełnoletnia młodzież. Co prawda na tym etapie życia, zazwyczaj taki młody człowiek z ZUS-em, ma niewiele wspólnego, ale i tak na swoim profilu PUE znajdzie informacje chociażby o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli taka młoda osoba miała epizody pracy jako młodociany pracownik na umowę o pracę to wówczas może sprawdzić, czy została zgłoszona do ubezpieczenia społecznego oraz to w jakiej wysokości odprowadzane były składki na poszczególne ubezpieczenia – wyjaśnia rzecznik. Często takie umowy zawierane są z młodzieżą w ramach praktycznej nauki zawodu i to zazwyczaj po ukończeniu przez nich 15 lub 16 lat. 

- Profil PUE młodym ludziom może się też przydać, by sprawdzić informacje o rencie rodzinnej, jeśli ją pobierają. Mogą wówczas sprawdzić numer świadczenia, a także jego wysokość. Na profilu nastolatka zostanie też udostępniony formularz PIT z renty rodzinnej – dodaje rzecznik. 

 

Profil PUE można założyć osobiście w placówce ZUS, podczas wideo rozmowy korzystając z e-wizyty w ZUS albo online potwierdzając swoją tożsamość za pomocą profilu zaufanego. Z profilu zaufanego, podobnie jak z PUE ZUS, mogą korzystać osoby, które ukończyły 13 lat. 

 

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS zarejestrowanych jest już ponad 12,7 mln profili. Głównie z profilu PUE korzystają przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, ale też emeryci i renciści.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.