Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Historia zamknięta w przedmiotach (zdjęcia)

Dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sioło" oraz prywatnym darczyńcom w ostatnich dniach powróciła w mury andrzejewskiej świątyni po gruntownej renowacji zabytkowa barokowa chrzcielnica.

Całkowity koszt prac renowacyjnych wyniósł 20 869,18 zł.

Kościół w Andrzejewie jest jednym z najstarszych kościołów w tej części Mazowsza, dlatego też w jego bogatych wnętrzach możemy odnaleźć tak ciekawe elementy wyposażenia jak wspomniana chrzcielnica.

Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z roku 1721. Była ona wtedy świeżo wykonana z drewna lipowego, jeszcze wówczas nie polichromowana. Dziś powróciła do swojego pierwotnego stanu również po to by świadczyć o bogatej historii nie tylko parafii, ale i regionu.


Obecna renowacja jest pierwszą pełną, wcześniej obiekt ulegał licznym remontom, przeróbkom i przemalowaniom. Głównym założeniem konserwatorskim było wzmocnienie struktury części oryginalnych i powrót do dawnego wyglądu obiektu, a mianowicie do wyglądu z pierwszej połowy XVIII wieku. Celem wykonanych prac było zachowanie substancji zabytkowej chrzcielnicy, jej pełnej wartości estetycznej, pokazanie dawnej świetności oraz powstrzymanie dalszej destrukcji. Celem całego projektu jest utrwalenie i promocja dziedzictwa historyczno - kulturowego obszaru LGD.

Obiekt ten wpisuje się w lokalną historię między innymi przez osobę fundatora, wypisaną na chrzcielnicy, którym był Wojciech Nienałtowski Komornik Ziemi Nurskiej. Jednym z ważniejszych rodów Ziemi Nurskiej był Ród Nienałtowskich, który ma swoje korzenie w parafii Andrzejewo, stąd chrzcielnica ma szczególne znaczenie dla wielu osób noszących to nazwisko oraz skoligaconych z rodem zamieszkujących nie tylko najbliższą okolicę.

Popularna strona tego rodu: nienaltowski.net od wielu lat gromadzi "powinowatych" i promuje dorobek materialny minionych pokoleń między innymi przedstawiając historię przedmiotowej chrzcielnicy. Tego typu obiekty mają wyjątkowe znaczenie dla utrwalania lokalnej tożsamości, której podstawę stanowi wspólna przeszłość. Stanowi ona również jeden z ważniejszych i bogatszych świadectw kultury materialnej i duchowej szlachty zaściankowej bardzo charakterystycznej dla tego regionu. W 1970 roku chrzcielnica została wpisana do rejestru zabytków.

W poniedziałek 24 marca odbyło się oficjalne przekazanie obiektu parafii reprezentowanej przez ks. dr Jerzego Kruszewskiego przez wykonawców to jest Andrzeja Łojszczyka i Karolinę Kwiatkowską - Gawlik. Przekazanie odbyło się w obecności przedstawicieli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w osobie Elżbiety Olejek kierownika delegatury w Ostrołęce oraz członka zarządu LGD Zielone sioło Anety Majewskiej i przewodniczącego Rady LGD Michał Rutkowskiego.

Zobacz zdjęcia:
Historia zamknięta w przedmiotach

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Historia zamknięta w przedmiotach (zdjęcia)

1/7
2/7
3/7
4/7
5/7
6/7
7/7

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.