Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Listy dla Ziemi w ZSP nr 1 (zdjęcia)

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 przy ZSP nr 1 biorą udział w akcji "Listy dla Ziemi" organizowanej przez fundację Arka.

W ramach tej akcji odbyły się lekcje poświęcone ekologii, uczniowie mięli możliwość obejrzeć filmy mówiące o tym, jak mogą pomóc naszej Ziemi. Następnie napisali "Listy dla Ziemi", w których umieścili swoje postanowienia, w jaki sposób zmienią codzienne przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne. Listy te zanieśli do domów, by porozmawiać o nich z najbliższymi i wspólnie wdrożyć je w życie.


Najciekawsze zostaną nagrodzone i przesłane do ogólnopolskiego konkursu. Uczennice klasy VI b Aleksandra Śladewska i Alicja Pyśk przygotowały prezentację multimedialną pod hasłem "Przejdź na czystą stronę mocy", pokazującą proste sposoby na ochronę środowiska i budżetu rodzinnego. Hasło tegorocznej emisji to "Czyste powietrze - zdrowy człowiek".

Uczniowie klas szóstych i piątej przygotowali apel dla swoich kolegów i koleżanek, który odbył się 28 kwietnia.

Jednym z tematów apelu była "Niska Emisja". Warto wiedzieć, że są to dymy z pieców w budynkach mieszkalnych i małych kotłowni oraz z samochodów osobowych. Dymy te koncentrują się tam, gdzie powstają, czyli tam, gdzie żyjemy, pracujemy, bawimy się. Dymy te często są zanieczyszczone poprzez spalanie w piecach złej jakości węgla i śmieci. Wdychanie  zatrutego powietrza wywołuje kaszel, chrypkę, alergię, chroniczne zapalenie oskrzeli, astmę, choroby układu krwionośnego, nowotwory. Wśród 10 miast Europy, o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, aż 6 miast jest polskich. Gdy w Krakowie w ciągu roku zanieczyszczenia przekraczają normy przez 150 dni, to w Madrycie tylko przez 7 dni. Dlatego warto pamiętać, że nie można palić w piecach żadnych plastikowych opakowań, kolorowych śmieci, styropianu, opon samochodowych, odzieży, odpadów skórzanych.

Uczniowie zachęcali, by sadzić drzewa. Pochłaniają one i neutralizują substancje toksyczne: dwutlenek węgla, siarki, metale ciężkie. Drzewa i krzewy oczyszczają też powietrze mechanicznie. Gałęzie i liście zatrzymują bowiem pyłki znajdujące się w powietrzu. Żywopłot posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy potrafi zatrzymać do 70% zanieczyszczeń. Warto też być świadomym konsumentem. Można redukować ilość śmieci przez świadome zakupy, używać przedmiotów wielokrotnie, przetwarzać każdy odpad ponownie segregując śmieci.

Żeby te wiadomości nie uleciały zbyt szybko, uczniowie klas szóstych z nauczycielem Aleksandrą Pachowską przygotowali folder i rozdali go na apelu dzieciom, by te zaniosły je do domów i porozmawiali o problemie z rodzicami, dziadkami i sąsiadami. Mamy nadzieję, że 100 folderów i prośby dzieci choć trochę wpłyną na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Pamiętaj, kochasz dzieci, nie pal śmieci.

Zobacz zdjęcia:
Listy dla Ziemi w ZSP nr 1 (28.04.2014)

tekst: Aleksandra Pachowska


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.