Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Pierwsza ostrowska noc w muzeum (zdjęcia, wideo)

Po raz pierwszy w ramach ogólnopolskiej akcji "Noc w muzeum" swoje podwoje otworzyło Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej.

Najwytrwalsi goście bawili się aż do trzeciej w nocy. Organizatorzy zapewnili zwiedzającym wiele atrakcji. Poza oglądaniem eksponatów z czasów powstania styczniowego czy pamiątek po żołnierzach armii rosyjskiej, niemieckiej i polskiej z różnych czasów można było zwiedzić ekspozycje historyczne ukazujące dzieje ziemi ostrowskiej począwszy od czasów średniowiecza po II wojnę światową.


Wydarzenie rozpoczął Andrzej Mierzwiński, kustosz muzeum, przebrany w strój carskiego pułkownika w towarzystwie, grającej tego dnia jego żonę, Zofię Trentowską.

- Proszę sobie wyobrazić, że reprezentujemy, ni mniej, ni więcej, garnizon ostrowski na początku XX wieku - wyjaśnia.

Pośród odwiedzających tego dnia muzeum przechadzały się postaci z różnych okresów i różnych narodowości. Był kozak na koniu, niemiecka sanitariusza, żydowska matrona, polscy żołnierze z różnych wojen.

- Próbujemy stworzyć przy muzeum grupę rekonstrukcyjną. Są to ludzie z różnych środowisk, młodzież ludzie dorośli - wyjaśnia kustosz.

Na zwiedzających ponadto czekał XIV Pułk Strzelców Syberyjskich czyli grupa rekonstrukcyjna z Przasnysza, stanowisko Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej z możliwością strzelania z broni pneumatycznej, nauka strzelania z łuku u członków Bractwa Łuczniczego, namioty i pojazdy z jednostki chemicznej z Komorowa, gdzie można było zapoznać się ze sprzętem aktualnie używanym i takim, który odszedł już do historii. Duże zainteresowanie wzbudził pojazd rozpoznania chemicznego BRDM, odwiedzający mogli wejść do środka i szczegółowo obejrzeć również wewnątrz.

Na pierwszym piętrze muzeum do zwiedzania udostępniono wystawę rysunków i karykatur, pochodzącego z Broku, Jacka Frankowskiego. Czas gościom umilały też występy Retro Band, Largo i Przyjaciele oraz duet Magdalena Tunkiewicz i Wojciech Bardowski.

Noc w muzeum odbyła się 17 maja na terenie Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Jest to prywatne muzeum, które mieści się w budynku obiektu hotelowego Usługi Hotelowe 17. Obecny hotel został ulokowany w budynku dawnego niemieckiego spichlerza wojennego, wybudowanego w 1941 roku na potrzeby zaopatrzenia frontu wschodniego.

Zobacz zdjęcia:
Pierwsza ostrowska noc w muzeum (17.05.2014)


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies