Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Agro-edukacyjne warsztaty integracyjne (zdjęcia)

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz. z klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami oraz pedagogiem i psychologiem szkolnym uczestniczyli w edukacyjnych warsztatach integracyjnych we wsi Glina (gm. Małkinia Górna).

Zajęcia integracyjno - edukacyjne odbywały się w autentycznej zagrodzie z lat trzydziestych XX wieku, w której do dnia dzisiejszego zachowały się - drewniany dom mieszkalny, zabudowania inwentarskie i gospodarcze.

Gospodarstwo położone jest na skraju Puszczy Białej na obszarze Natura 2000. Jest to miejsce pełne uroku. Malownicze łąki, piękny, urozmaicony las rosnący na skarpie, z której roztacza się widok na Bug meandrujący rozległą, zaciszną doliną.

W ramach Europejskiej Sieci Natura 2000 Puszcza Biała stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia). Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. W najbliższym sąsiedztwie gospodarstwa zostało zidentyfikowanych kilka chronionych ptaków: bociany czarny i biały, wszystkie gatunki dzięciołów - także czarny i zielony, trzmielojad, rybitwa rzeczna, dudek, muchołówka szara, żuraw. To tylko niektóre z nich. Las, łąki i rzeka to siedliska niezliczonych roślin i zwierząt. Wiele z nich to gatunki rzadkie i chronione.

Oczywiście poza walorami otoczenia leśnego odwiedzane przez nas gospodarstwo agroturystyczne zaoferowało pierwszoklasistom dużo atrakcji. Można było dotknąć, powąchać i spróbować wszystkiego. Można zaprzyjaźnić się ze zwierzętami. Uczniowie poznali hodowane w gospodarstwie kozy, które są zwierzętami niezwykłymi, inteligentnymi, komunikatywnymi. Łatwo zaprzyjaźniają się z ludźmi, ale potrafią zachować swoją indywidualność. Mogą żyć na terenach ubogich w pożywienie, wykorzystując każdy listek, każde źdźbło trawy. Ale kiedy mają jedzenia pod dostatkiem stają się wybredne. Zjadają przede wszystkim rośliny pogardliwie nazywane chwastami, czyli zioła, które są znakomitym źródłem witamin i mikroelementów oraz substancji leczniczych.

Uczniowie z SP nr 1 czynnie uczestniczyli w życiu gospodarstwa, wykonywali razem z opiekunami różnorodne prace: karmili, pielęgnowali i próbowali doić kozy; pracowali w ogrodzie zgodnie z porą roku i zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Poznawali w ten sposób życie i zwyczaje zwierząt, żyjących w gospodarstwie oraz rośliny uprawiane w ogrodzie, sadzie i w polu. Na zakończenie zadawali mnóstwo pytań, którym wręcz nie było końca.

Oczywiście oprócz zajęć edukacyjnych był również czas na ruchowe zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczno-artystyczne. Nie obyło się także bez smacznych przekąsek, w tym degustacji mleka i sera koziego pod hasłem "Kolorowe kanapki - odżywiamy się zdrowo, jemy estetycznie". Tu wychowankowie szkoły uzyskali informacje o tym, że kolorowo "ubrane" kanapki smakują lepiej i są zdrowsze. Pomidory, papryka i to "coś zielone", czyli zioła też służą do jedzenia, a ponadto ładnie wyglądają i przyjemnie pachną.

Okazuje się także, że zwykły kompot może być niezwykły - jeśli jest zrobiony z tajemniczych owoców, a nawet kwiatów.

Był to naprawdę wspaniale spędzony czas, gdzie zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie twórczo się integrowali. Tego typu zajęcia stały się już tradycją SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Zobacz zdjęcia:
Agro-edukacyjne warsztaty integracyjne (fot. SP nr 1 w Ostrowi Maz.)

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Agro-edukacyjne warsztaty integracyjne (zdjęcia)

1/73
2/73
3/73
4/73
5/73
6/73
7/73
8/73
9/73
10/73
11/73
12/73

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.