Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Armia Krajowa na wykładzie Uniwersytetu Otwartego

Na trzeci wykład w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW zaprosiła Akademia Dialogu Społecznego mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.

Gościem wieczoru był kierownik działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur, który wygłosił wykład "Armia Krajowa i fenomen Państwa Podziemnego".

Spotkanie rozpoczął dr Kazimierz Szałata, Kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW w Warszawie.

- Dziękuję za stworzenie takiego miejsca w Ostrowi Mazowieckiej, w którym o rzeczach ważnych mówi się w sposób mądry. A to dzięki gościom, którzy przyjmują nasze zaproszenia. Dzisiaj, to gość wyjątkowy, przedstawiciel chyba najzacniejszej dzisiaj instytucji stołecznej jaką jest Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił dr Szałata.

Dr Mazur zilustrował wystąpienie prezentacją multimedialną, w której przedstawił struktury organizacji państwa podziemnego. Wyjaśnił na czym polegał jej unikalny charakter na skalę światową. Opowiadał też o Powstaniu Warszawskim.

- Powstanie te nie wybuchło ot tak sobie, jak to się czasem przedstawia - mówi dr Mazur. - Za Powstanie Warszawskim stali konkretni ludzie, którzy wychowali się w swoim świecie, kształtowali się i byli kształtowani przez swoich wychowawców, opiekunów - dodaje.

Opowiada też, że podziemne państwo funkcjonowało, mimo warunków okupacyjnych z wszechobecnym terrorem mającym unicestwić jakiekolwiek aspiracje narodowościowe Polaków.

Wykład dr Karola Mazura odbył się 13 listopada.

Zobacz zdjęcia:
Armia Krajowa na wykładzie Uniwersytetu Otwartego (13.11.2014)

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Armia Krajowa na wykładzie Uniwersytetu Otwartego

1/17
2/17
3/17
4/17
5/17
6/17
7/17
8/17
9/17
10/17
11/17
12/17

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.