Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Armia Krajowa na wykładzie Uniwersytetu Otwartego

Na trzeci wykład w ramach Uniwersytetu Otwartego UKSW zaprosiła Akademia Dialogu Społecznego mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.

Gościem wieczoru był kierownik działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego dr Karol Mazur, który wygłosił wykład "Armia Krajowa i fenomen Państwa Podziemnego".

Spotkanie rozpoczął dr Kazimierz Szałata, Kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW w Warszawie.

- Dziękuję za stworzenie takiego miejsca w Ostrowi Mazowieckiej, w którym o rzeczach ważnych mówi się w sposób mądry. A to dzięki gościom, którzy przyjmują nasze zaproszenia. Dzisiaj, to gość wyjątkowy, przedstawiciel chyba najzacniejszej dzisiaj instytucji stołecznej jaką jest Muzeum Powstania Warszawskiego - mówił dr Szałata.

Dr Mazur zilustrował wystąpienie prezentacją multimedialną, w której przedstawił struktury organizacji państwa podziemnego. Wyjaśnił na czym polegał jej unikalny charakter na skalę światową. Opowiadał też o Powstaniu Warszawskim.

- Powstanie te nie wybuchło ot tak sobie, jak to się czasem przedstawia - mówi dr Mazur. - Za Powstanie Warszawskim stali konkretni ludzie, którzy wychowali się w swoim świecie, kształtowali się i byli kształtowani przez swoich wychowawców, opiekunów - dodaje.

Opowiada też, że podziemne państwo funkcjonowało, mimo warunków okupacyjnych z wszechobecnym terrorem mającym unicestwić jakiekolwiek aspiracje narodowościowe Polaków.

Wykład dr Karola Mazura odbył się 13 listopada.

Zobacz zdjęcia:
Armia Krajowa na wykładzie Uniwersytetu Otwartego (13.11.2014)


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies