Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Spotkanie z historią w Ostrowi Maz. (zdjęcia)

W muzeum garnizonu i ziemi ostrowskiej zorganizowano żywą lekcję historii.

Podczas spotkania miała miejsce prezentacja przedwojennego filmu o Szkole Podchorążych Piechoty z komentarze Ryszarda Ejchelkrauta, który pamięta podchorążych nie tylko jako kilkunastoletni chłopiec, ale również z opowieści ojca, który służył w szkole jako podoficer.

Jedną z niespodzianek był także udział prof. dr hab. n. med. Stanisława Sierakowskiego, którego ojciec także służył w Komorowie, a wybuch II wojny światowej zastał go jeszcze jako podchorążego. Dopiero po "wojennej szkole" otrzymał oficerskie dystynkcje.

Opowieści obu panów wzbudziły duże zainteresowanie, a przekrój wiekowy słuchaczy był bardzo zróżnicowwany. Najbardziej zaskakujący moment nastąpił po projekcji filmu. Profesor Sierakowski oglądając po raz pierwszy dokument, rozpoznał pośród maszerujących podchorążych swojego nieżyjącego ojca. Ekscytacja udzieliła się także słuchaczom, ponieważ takie sytuacje wzbudzają pozytywne emocje.

Ryszard Ejchelkraut i Stanisław Sierakowski opowiadali o mało znanych szczegółach z życia Szkoły Podchorążych Piechoty, a także o podejściu do wychowania i szykolenia przyszłych oficerów - dowódców.

Rzetelna i "twarda" szkoła żołnierskiego rzemiosła, skuteczne metody wychowawcze, zaowocowały wieloma znakomitymi żołnierzami. Pośród nich można wymienić mjr Władysława Raginisa - oficera KOP, legendarnego już dowódcę obrony odcinka "Wizna", płk Łukasza Cieplińskiego - bohaterskiego dowódcę 1939 r. w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej, Żołnierza Wyklętego, skatowanego i zamordowanego strzałem w tył głowy przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Warto wspomnieć także gen. bryg. Stanisława Dąbka, który w 1939 r. został dowódcą Morskiej Brygady Obrony Narodowej i pełnił obowiązki dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża, a w Szkole Podchorążych Piechoty był jednym z trzech twórców Kodeksu Postępowania Honorowego Podchorążych.

Okazuje się, że tego typu spotkania mają głęboki sens nie tylko edukacyjny, ale także wychowawczy. Szczególnie młodzi ludzie, którzy byli obecni na spotkaniu mieli możliwość "zaczerpnięcia" przykładów z wielkiego panteonu bohaterów przedwojennej podchorążówki.

Po projekcji filmu zgromadzeni byli świadkami przekazania w depozyt przez Dariusza Szymanowskiego ze Stowarzyszenia "Wizna 1939" artefaktów odnalezionych podczas ekshumacji mjr Władysława Raginisa i kpt. Stanisława Brykalskiego - hełmu i wiecznego pióra. Należały one do samego dowódcy obrony odcinka "Wizna". Teraz można je podziwiać w Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

Ciekawostką jest fakt, że na terenie dawnej SPP w Komorowie do dziś zachowały się dwie unikatowe aleje z pomnikami poświęconymi bohaterom narodowym, które przetrwały nawet II wojnę światową. Jest to Aleja Powstania Listopadowego oraz Aleja Królów i Hetmanów. Wybudowane za czasów komendantury płk Ludwika Bociańskiego miały właśnie pełnić rolę wychowawczą.

Monumentalny pomnik Marszałka Piłsudskiego na koniu także przetrwał wojnę i okupację, ale "przeszkadzał" władzy ludowej i w latach 50 został zniszczony. Dzisiaj jego zrekonstruowaną wersję także można obejrzeć na tym terenie.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie z historią w Ostrowi Maz. (fot. Marcin Sochoń)

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Spotkanie z historią w Ostrowi Maz. (zdjęcia)

1/15
2/15
3/15
4/15
5/15
6/15
7/15
8/15
9/15
10/15
11/15
12/15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.