Dziś o północy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło System Rejestrów Państwowych (SRP), który miał połączyć kluczowe, z punktu widzenia funkcjonowania państwa, rejestry.
W SRP znalazły się m. in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego.
- Jest półroczny okres przejściowy i obecnie wprowadzamy dane poprzez stary program. Mamy czas do końca roku, by później wszystkie przenieść wszystko do rejestru - mówi Wanda Wiśniewska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Ewidencji Ludności.
W poniedziałek na korytarzu, przed ostrowskim USC, czeka kilka osób. W większości nie mają pretensji o awarię nowego systemu. Wiedzą, że i tak zostaną obsłużeni.
- SRP to jedno z najbardziej skomplikowanych rozwiązań informatycznych w Polsce. Każda wielka zmiana może nieść ze sobą początkowe trudności i komplikacje. Większość tak złożonych projektów potrzebuje czasu na ustabilizowanie, a użytkownicy na przyzwyczajenie się do niego. Przygotowaliśmy także odpowiednie procedury awaryjne na wypadek problemów, które zostały przekazane wszystkim gminom - czytamy na stronie ministerstwa.
System Rejestrów Państwowych ruszył od 2 marca. Dzięki połączeniu najważniejszych polskich rejestrów, możliwe będzie odmiejscowienie niektórych czynności urzędowych. Oznacza to, że wniosek o dowód osobisty będzie można złożyć w dowolnej gminie. Akt urodzenia, ślubu czy zgony również będzie można odebrać w dowolnym urzędzie.
Do tej pory trzeba było jechać do gminy, która jest właściwa ze względu na miejsce zameldowania. Było to spowodowane tym, że każdy urząd pracował na odrębnym systemie. Większość urzędników nie miała dostępu do wszystkich danych zawartych m. in. w zbiorze PESEL czy ewidencji dowodów osobistych i mogli korzystać tylko z informacji, które dotyczą mieszkańców ich gminy.
Dopasuj dla mnie
Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.
Informacja: zapisujemy wyłącznie wybór tematów w pamięci przeglądarki (localStorage). Możesz wyłączyć w każdej chwili.
Bądź pierwszy! Dodaj komentarz
Twoja opinia pomaga być na bieżąco
Dodając komentarz, akceptujesz regulamin komentowania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.
Rozpocznij dyskusję – napisz pierwszy komentarz poniżej.