Opublikowano

Wzrost zgonów z powodu grypy. Od początku roku w całej Polsce zmarło już 25 osób (wideo)

Blisko 100 tysięcy osób zgłosiło się w ostatnim tygodniu do lekarzy z objawami grypy. Trojgu z nich nie udało się pomóc. W sumie w całej P

Blisko 100 tysięcy osób zgłosiło się w ostatnim tygodniu do lekarzy z objawami grypy. Trojgu z nich nie udało się pomóc. W sumie w całej Polsce od początku roku zmarło 25 osób. Eksperci ostrzegają, że największa fala zachorowań dopiero nadchodzi i przestrzegają przed bagatelizowaniem wirusa.

- Niestety, osoby starsze, osoby z upośledzoną odpornością, dzieci, kobiety w ciąży, osoby z otyłością - przebieg grypy jest u nich zdecydowanie cięższy, a niestety czasami kończy się śmiercią. To jest informacja dla wszystkich niedowiarków, że grypa jest chorobą poważną - powiedział prof. Aleksander Garlicki, konsultant do spraw chorób zakaźnych.

Od początku roku na grypę i jej powikłania w Małopolsce zmarły trzy osoby. Dwa zgony odnotowano w Krakowie, jeden w Oświęcimiu.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w całym kraju tylko przez ostatnich pięć tygodni (od 1 stycznia do 7 lutego) wirus zabił aż 25 osób. To najgorszy wynik od lat. W tym samym okresie poprzedniego roku nie zmarł nikt, w 2017 r. doszło do 12 zgonów, w 2016 r. - do 8. Agresywne szczepy wirusa coraz częściej prowadzą też do groźnych powikłań. W sumie w całym sezonie grypowym 2018/2019 w Polsce zmarło już 48 osób.

Od początku stycznia lekarze w całej Polsce skierowali do szpitali już 4,5 tys. osób. To o ponad tysiąc więcej niż przed rokiem. Chorzy trafiają na oddziały najczęściej z powodu problemów z układem oddechowym, m.in. z zapaleniem płuc, do którego może prowadzić bagatelizowana grypa.

Tymczasem eksperci oceniają, że grypowy szczyt dopiero przed nami. Największej fali zachorowań należy spodziewać się na przełomie lutego i marca.

źródło: x-news.pl

💬 Komentarze (0)

Chronione przez reCAPTCHA
Ładowanie komentarzy...

Dopasuj dla mnie

Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.

Wybraliśmy dla Ciebie


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.

Komentarze (0)
Opcje

Dostosuj preferencje treści:

Dołącz