Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Muzeum


Otwarcie wystawy pt. "300 obrazów Napoleona Ordy" i wykład z ks. Tadueszem Isakowiczem-Zaleskim w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej (zdjęcia, wideo)

W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej została oficjalnie otwarta wystawa pn. "300 obrazów Napoleona Ordy". Po części oficjalnej odbył się wykład z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który przybliżył nam historię Polaków z Kresów w walce o niepodległość ojczyzny.

2022/11/otwarcie-wystawy-300-obrazow-napoleona-ordy-fot-ostrowmaz24-jpg_6384832961d2a

W niedzielę 27 listopada o godz. 13.00 w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, znajdującym się przy ul. Lubiejewskiej 158 w Ostrowi Mazowieckiej, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pt. "300 obrazów Napoleona Ordy", która jest największą wystawą muzealniczą w historii muzealnictwa polskiego od zakończenia II wojny światowej. Na początku wydarzenia odbyło się wystąpienie dyrektora muzeum, Zbigniewa Banaszka, który powitał wszystkich gości i opowiedział krótko o wystawie. Następnie została przedstawiona historia Kresów. Po wypowiedziach ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski został poproszony o oficjalne otwarcie wystawy poprzez zdjęcie wstęgi i odsłonięcie obrazu Napoleona Ordy.

-Jak oprowadzam wycieczki po naszym muzeum, to, zwłaszcza młodzież, zapytuję, czy oni wiedzą co to są Kresy? Dlaczego Kresy? Oczywiście wiedza jest minimalna, wręcz powiem zerowa. No, ale kontynuując tą myśl należy zadać pytanie. Czy Kresy istnieją naprawdę? Czy można odnaleźć je na mapie? A może to tylko pamięć i tęsknota tych, którzy urodzili się we Lwowie, Grodnie, Wilnie i innych miastach. Myślę, że tak naprawdę Kresy są w nas i każdy przeżywa je na własny sposób- mówił Dariusz Wardaszko, kustosz Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.

Po oficjalnym otwarciu wystawy wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na wykład, który poprowadził ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Tematem wykładu byli "Polacy z Kresów w walce o niepodległość ojczyzny", których historia została nam przybliżona. Tadeusz Isakowicz-Zaleski jest polskim Ormianinem, działaczem społecznym, pisarzem, poetą, a także publicystą. Uczestnicy mieli okazję zadać nurtujące ich pytania, zakupić książki autorstwa wykładowcy oraz otrzymać jego autograf. Na wydarzeniu każdy został poczęstowany ciepłym napojem oraz ciastem.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy pt. "300 obrazów Napoleona Ordy" i wykład z ks. Tadueszem Isakowiczem-Zaleskim w Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej (zdjęcia, wideo)

1/66
2/66
3/66
4/66
5/66
6/66
7/66
8/66
9/66
10/66
11/66
12/66

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.