Droga przez Brokowską pod znakiem zapytania. Mieszkańcy nie chcą ciężarówek i osuwisk.
Starosta, wójt i przewodniczący Rady Gminy spotkali się z mieszkańcami Nura, by rozmawiać o planach rozbudowy ulicy Brokowskiej. Emocje były duże, bo stawką jest nie tylko wygoda, ale przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców.
Spotkanie miało formę konsultacji społecznych. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców, którzy głośno i wyraźnie wyrazili swoje obawy. Droga biegnie wzdłuż skarpy nadbużnej, pas drogowy jest wąski, a podczas opadów woda nie ma gdzie spływać. Do tego dochodzi duże natężenie ruchu, szczególnie ciężarówek, które korzystają z tej trasy jako dojazdu do drogi krajowej DK63 w relacji Łomża–Siedlce.
W konsultacjach udział wzięli m.in. starosta ostrowski Jerzy Bauer, wójt gminy Nur Rafał Kruszewski i przewodniczący Rady Gminy Edward Jańczuk. Spotkanie odbyło się 20 sierpnia w Nurze i dotyczyło planowanej rozbudowy drogi powiatowej na odcinku ulicy Brokowskiej. Dyskusja była bardzo ożywiona. Główny temat to zagrożenia wynikające z osuwającego się terenu i zagęszczenia ruchu, który miałby jeszcze wzrosnąć po inwestycji.
Rozbudowa drogi oznaczałaby konieczność poszerzenia pasa drogowego, co wiąże się z wykupem gruntów prywatnych. Niezbędna byłaby też głęboka podbudowa z uwagi na niestabilność terenu. Wszystko to generuje ogromne koszty. Dlatego podczas spotkania pojawił się zupełnie nowy pomysł – zamiast inwestycji w Brokowską, rozważyć przeniesienie przebiegu drogi powiatowej na ulicę Ogrodową. Wymagałoby to jednak uchwał zarówno Rady Powiatu, jak i Rady Gminy.
W drugiej części spotkania zaprezentowano koncepcję projektową przygotowaną przez Starostwo Powiatowe. Pracownicy wydziału – dyrektor Urszula Waniewska i Krzysztof Łuczaj – wspólnie z przedstawicielem projektanta przedstawili szczegóły planowanej inwestycji. Mieszkańcy mogli nie tylko zapoznać się z dokumentacją, ale też zgłosić własne wnioski i uwagi.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczny udział i konstruktywną dyskusję. To ważny krok w procesie podejmowania decyzji – podkreślali zgodnie starosta Jerzy Bauer i wójt Rafał Kruszewski.
![Droga przez Brokowską pod znakiem zapytania. Mieszkańcy nie chcą ciężarówek i osuwisk.
[foto]43320[/foto]
Starosta, wójt i przewodniczący](https://www.ostrowmaz24.pl/uploads/artykuly/2025/08/536267889-771837898927669-7343397115354806233-n-jpg_68a6c08b778b2-big.webp)
💬 Komentarze (0)