Na najbliższą sesję Rady Miasta Ostrów Mazowiecka trafił projekt uchwały w sprawie nadania nazwy nowej ulicy. Chodzi o Szafranową, która ma powstać przy ul. Małkińskiej. Sprawa jest ciekawa, bo przy przyszłej Szafranowej już znajduje się tabliczka uliczna, ale z nazwą Księżycowa.
Wjazd w drogę, która ma otrzymać nazwę Szafranowa. W terenie widać jednak tabliczkę „ul. Księżycowa”.
Projekt uchwały przygotowano na sesję zaplanowaną na 3 czerwca 2026 roku. Nowa ulica ma powstać na drodze oznaczonej jako działka nr 3827/1. Teren należy do miasta, a proponowana nazwa to Szafranowa. W uzasadnieniu projektu napisano, że 23 kwietnia br. z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpił właściciel nieruchomości położonej przy tej drodze. Zaproponował nazwę Szafranowa.
Planowana Szafranowa ma być kolejną boczną ulicą odchodzącą prostopadle od ul. Małkińskiej. Równolegle do niej biegnie już ul. Księżycowa, która została formalnie nazwana już w 2017 roku. Rada Miasta Ostrów Mazowiecka nadała wtedy nazwę Księżycowa ulicy oznaczonej numerem geodezyjnym 5447.
W terenie pojawia się jednak ciekawy szczegół. Przy wjeździe w drogę, która według projektu ma otrzymać nazwę Szafranowa, znajduje się tabliczka "ul. Księżycowa". Archiwalne ujęcia Google Maps pokazują, że tabliczka "ul. Księżycowa" była widoczna przy tym wjeździe już wcześniej. W maju 2021 roku stała po prawej stronie wjazdu do przyszłej Szafranowej. Obecnie znajduje się już po lewej stronie. Sprawa jest o tyle ciekawa, że przy wjeździe odpowiadającym formalnej ul. Księżycowej nie widać analogicznej tabliczki z nazwą ulicy.
Reasumując. Oznakowanie w terenie może więc mylić kierowców i mieszkańców. Przy drodze, która ma dostać nazwę Szafranowa, widoczna jest tabliczka Księżycowej (najpierw była po prawej stronie, a obecnie jest po lewej), a formalna Księżycowa znajduje się obok i jest bez tabliczki.

💬 Komentarze (0)