Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiara i religia


Bierzmowanie ostrowskiej młodzieży (zdjęcia)

Do bierzmowania, czyli sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, przystąpiła w kościele pw. WNMP w poniedziałek liczna grupa ostrowskiej młodzieży w różnym wieku.

Od kilku miesięcy brali udział w przygotowaniach, by ostatecznie z rąk biskupa Tadeusza Bronakowskiego przyjąć sakrament bierzmowania.

Obrzęd tego sakramentu obejmuje: gest włożenia rąk, który oznacza błaganie o dar Ducha Świętego dla bierzmowanego, namaszczenie krzyżmem świętym (sporządzonym z oliwy i wonnego balsamu, poświęconym przez biskupa w Wielki Czwartek) przez nakreślenie znaku krzyża na czole, co symbolizuje wyciśnięcie znamienia, szczególnego znaku Ducha Świętego w duszy bierzmowanego.

Jednocześnie biskup wypowiadał słowa "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego". Obrzęd zakończył dialog biskupa z bierzmowanym na słowa "Pokój z Tobą", bierzmowany odpowiadał "I z duchem twoim". Zastąpił on gest lekkiego uderzenia w policzek, symbolizujący pocałunek pokoju. W czasie namaszczenia świadek kładł prawą rękę na ramieniu bierzmowanego.

Zobacz zdjęcia:
Bierzmowanie ostrowskiej młodzieży (18.05.2015)


Dodaj komentarz