Zapisy na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy (wideo)
Można już zapisywać się na pieszą pielgrzymkę do Częstochowy. Pątnicy w drogę do Matki Boskiej wyruszą tradycyjnie 2 sierpnia z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej. Przewodnikami ostrowskiej grupy srebrnej będą ks. Andrzej Muzyczak i ks. Michał Turbaczewski.
Pątnicy na szlaku do Częstochowy spędzą 12 dni. Pielgrzymują, aby spotkać się z Maryją i zanieść jej swoje prośby, błagania i podziękowania. O co pątnicy proszą najczęściej? O zdaną maturę, dobrego męża/żonę, zgodę w rodzinie i dobrą pracę. Ogromny trud, wysiłek i bolące stopy nie są dla nich przeszkodą. Po drodze śpiewają religijne pieśni, spowiadają się i słuchają konferencji.
Z Ostrowi Mazowieckiej wyrusza jedna grupa pątników - srebrna.
Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę (PPŁ) wyrusza z pięciu miejscowości: 1 sierpnia z Łomży, Zambrowa i Ostrołęki, 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej i 3 sierpnia z Wyszkowa. Na Jasną Górę pątnicy naszej diecezji wejdą 13 sierpnia. Prezentacja pielgrzymki odbywa się przed wałami Jasnej Góry około godz. 18.30-19.00, a 30 minut później odprawiana jest msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem biskupa diecezji Janusza Stepnowskiego. Zakończenie pielgrzymki następuje 14 sierpnia po mszy św. sprawowanej o godz. 9.00 w której biorą udział pątnicy z diecezji łomżyńskiej, siedleckiej, płockiej i kaliskiej.
Różna jest także długość trasy dla poszczególnych grup. Pielgrzymi grup łomżyńskich mają do pokonania 435 km w ciągu 13 dni, zaś pielgrzymi grup ostrołęckich i zambrowskiej przemierzają 430 km. Grupa z Ostrowi Mazowieckiej wędruje 12 dni trasą liczącą 386 km, a grupa z Wyszkowa w ciągu 11 dni pokonuje 364 km.