Tradycyjna muzyka, mazowieckie smaki, ręcznie wykonane przedmioty. Trwają prace nad Mazowieckim Szlakiem Tradycji, na którego trasie znajdzie się ponad 200 punktów z Mazowsza związanych z bogatą kulturą ludową w naszym regionie.
Co krok, to obyczaj - jak głosi hasło szlaku. Projekt o całkowitej wartości 580 tys. zł już otrzymał dofinansowanie z UE w wysokości 482 tys. zł. Radni sejmiku na ostatniej sesji zdecydowali o zwiększeniu wkładu własnego w tę inwestycję.
- Jest to projekt skierowany z jednej strony do osób, które są zainteresowane poznawaniem kultury ludowej Mazowsza, a z drugiej dla tych, którzy chcą ją prezentować. Nowo powstający portal ma to zadanie ułatwić. Wystarczy wejść na stronę internetową szlaku, aby dowiedzieć się np. gdzie znajdziemy tradycyjne zabudowania wiejskie, czy gdzie będziemy mogli spotkać twórców zajmujących się rękodziełem. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że po raz pierwszy tak dużo informacji o mazowieckiej kulturze ludowej i w tak szerokim zakresie zostanie zebrane i przedstawione w jednym miejscu - mówi Paweł Cukrowski, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki UM WM.
Mazowiecka kultura tradycyjna już wkrótce trafi do Internetu. Nowo powstała strona może stać się inspirującym punktem wyjścia do przemierzania Mazowsza. Na prezentowany szlak będą składały się cztery ścieżki tematyczne - kulinaria, architektura wiejska, rękodzieło oraz muzyka i taniec. Początkowo na mapie znajdzie się przeszło 200 punktów, które będzie można komponować w dowolne trasy. Wszyscy uczestnicy szlaku oraz miejsca, które się na nim znajdą, zostaną przedstawieni za pomocą opisu i zdjęć. Niektóre punkty zostaną dodatkowo zaprezentowane przez materiały filmowe.
Na stronie mazowieckiego szlaku znajdą się wszystkie potrzebne informacje - gdzie można zjeść regionalne potrawy czy np. kupić miód z pasieki, a także dokąd udać się, aby obejrzeć ciekawe zabytki wiejskiej architektury czy jak skontaktować się z twórcą, którego chcemy zaprosić na warsztaty lub kupić jego wyrób. Nie zabraknie również bieżących wiadomości o wydarzeniach z kręgu kultury ludowej odbywających się na Mazowszu - tu znajdziemy kalendarz koncertów, festiwali, konkursów, jarmarków i warsztatów. Do tego mnóstwo informacji na temat regionalnego folkloru, takich jak ciekawostki o obyczajach, strojach ludowych czy pracy i życiu codziennym na mazowieckiej wsi. Co ważne, i niewątpliwie przydatne dla turystów, strona szlaku będzie dostępna także na urządzeniach mobilnych.
Mazowiecki Szlak Tradycji ma nie tylko prezentować bogate dziedzictwo kulturowe naszego regionu w ciekawy i nowoczesny sposób, ale być także swego rodzaju siecią, która połączy ludzi, organizacje i instytucje, dzięki którym dziedzictwo regionu jest wciąż żywe.
Poznawanie Mazowsza na ludowo przy pomocy Mazowieckiego Szlaku Tradycji będzie można rozpocząć już jesienią tego roku, także nie wychodząc z domu.
Pomimo, że projekt jest w trakcie realizacji już dziś można go znaleźć i polubić na Facebooku.
Dodaj komentarz
Właściciel lokalnego portalu ostrowmaz24.pl ("OstrowMaz24"), zwanego w niniejszym Regulaminie Portalem, umożliwia bezpłatną usługę elektroniczną dodawania komentarzy (wpisów/opinii) pod artykułami zamieszczanymi w Portalu, która dostępna jest dla każdego użytkownika sieci Internet zwanym w Regulaminie Użytkownikiem. Dodawanie komentarzy odbywa się dzięki udostępnionemu formularzowi z mechanizmem. Założeniem usługi dodawania komentarzy jest wymiana informacji i opinii oraz prowadzenie dyskusji pomiędzy Użytkownikami. Użytkownik korzystający z usługi dodawania komentarzy, zobowiązuje się do przestrzegania niniejszych zasad:
- Zakazane jest korzystanie z usługi dodawania komentarzy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.
- Użytkownik zamieszczający dany komentarz ponosi całkowitą odpowiedzialność za wprowadzane przez siebie treści oraz za szkody powstałe w wyniku publikacji tych treści.
- Użytkownik zobowiązuje się nie umieszczać w komentarzu treści niezgodnych z obowiązującym prawem oraz takich, które mają charakter reklamy, kryptoreklamy, product placementu.
- W ramach usługi dodawania komentarzy, Użytkownik zamieszcza komentarz o treści i formie określonej przez siebie i to Użytkownik decyduje, jakie treści wprowadza na strony Portalu.
- Użytkownik zamieszczającym na Portalu komentarz, zobowiązuje się nie używać w komentarzu zwrotów lub określeń powszechnie uznawanych za wulgarne (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999 r.), a także zwrotów lub określeń powszechnie uznawanych za obraźliwe lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich.
- Użytkownik korzystający z mechanizmu formularza umożliwiającego zamieszczenie komentarza oświadcza, że posiada uprawnienia i zgody niezbędne do zamieszczenia komentarzy w sposób zgodny z prawem, w szczególności z wyłączeniem naruszenia praw osób trzecich.
Właściciel portalu ostrowmaz24.pl ("OstrowMaz24") oświadcza, że nie zamawia, nie zleca ich przygotowywania, a także nie dokonuje w ramach własnej infrastruktury technicznej analizy redakcyjnej, czy też autoryzacji przedpublikacyjnej zamieszczanych w Portalu komentarzy, przy czym zastrzega dla siebie prawo do usunięcia już dodanych komentarzy.
Właściciel portalu ostrowmaz24.pl ("OstrowMaz24") oświadcza, że każdy użytkownik sieci Internet może zgłaszać naruszenia niniejszego Regulaminu, a także treści bezprawne, w tym treści naruszające dobra osobiste osób trzecich, na adres e-mail: redakcja@ostrowmaz24.pl.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.